Od 29 września w Galerii Program w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotoinstalacji Patrycji Dołowy Widoczki: pamięć miasta/pamięć ciała.
Kiedyś małe dziewczynki tworzyły śliczne maleńkie obrazki z kwiatów, wstążek, świecidełek. Urocze kompozycje układane i chowane pod szkiełkiem, a potem zakopywane po to, by po jakimś czasie odnaleźć je, odsłonić i oglądać. Obrazki czasem pozostawały schowane na zawsze, ale były tam – i ta świadomość była dla małych dziewczynek ważna. Odnalezione po latach widoczki (tak je nazywałyśmy) wyglądały inaczej niż je zapamiętałyśmy. I były inne. Bo przecież pod tym szkiełkiem, gdzieś pod ziemią wiele się działo. Kwiaty więdły, rozpadały się lub usychały, wstążeczki blakły, rozmiękały, świecidełka kruszyły się.
A jednak to świadectwo bycia wtedy właśnie w tym miejscu i właśnie taką jest niezwykłe i prawdziwe. Tak jak prawdziwe jest ciało, które zmienia się przecież, puchnie, kurczy, starzeje, rozpada. A jednak w sytuacjach granicznych, to właśnie w ciele (cielesności) jest szansa na przeżycie, przetrwanie, ocalenie. To właśnie ciało chociaż tak bardzo kruche i śmiertelne daje możliwość opowiedzenia – ucieleśnienia wspomnienia – przechowania pamięci, zwłaszcza tej na którą nigdzie indziej (w zbiorowej przestrzeni) nie ma miejsca.
Od marca 2012 r. Patrycja Dołowy chowa w mieście WIDOCZKI. To odlewy z ciała. W nie wbudowane są obrazy, indywidualne historie, które zdarzyły się tu lub mogły zdarzyć. O swoim projekcie mówi, że to zapładnianie miasta pamięcią – pamięcią, która w strukturze miasta nie istnieje. Rozrzuca widoczki w przestrzeni niczym kamienie, wbudowuje w bruk, zakopuje w ziemi, pozostawia ślady w miejscach będących pamiątką zwykłych wydarzeń. Chce by stały się częścią miasta, zaczęły żyć własnym życiem. Mówi, że nie chce pomników, ale właśnie wyciągnięcia tego wszystkiego ze ścieków, bruków, ziemi, gdzie zostało pochowane. Całe mnóstwo drobnych historii, całe morze znaków, których nie da się ubrać w monument.
Patrycja Dołowy, Widoczki: pamięć miasta/pamięć ciała
Wernisaż: 28 września 2012 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 19 października 2012 roku
Galeria Program, Fundacji Promocji Sztuki Współczesnej
ul. Andersa 13 (skwer Tekli Bądarzewskiej)
Warszawa
Kuratorka: Aneta Muszyńska-Marcinkowska