18/18 Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi, który rozpocznie się 16 października w warszawskim kinie Muranów, to nie tylko filmy konkursowe, ale też liczne wydarzenia towarzyszące.
18/18 Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi to wydarzenie, które łączy walory edukacyjne i artystyczne. Wspiera walkę z handlem ludźmi poprzez społeczne przesłanie filmów opowiadających o tym ponurym procederze. Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane 23 filmy dokumentalne i fabularne, poruszające temat handlu ludźmi w różnych jego przejawach. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami, dyskusje panelowe oraz targi informacyjne.
Festiwalowi towarzyszyć będzie spotkanie z Hanką Mongard, która jako aktywistka organizacji FairWork pracuje z ofiarami handlu ludźmi, seksworkerkami oraz wykorzystywanymi migrantami. Podczas spotkania przybliży widzom specyfikę handlu ludźmi w Holandii. Jako przedstawicielka organizacji wspierającej główne bohaterki filmu otwarcia – tytułowe Sterke Vrouven opowie między innymi o kulisach kręcenia filmu i codziennej pracy NGO wspierającego ofiary handlu ludźmi.
Organizatorzy zapraszają także na panel dyskusyjny: Rola filmu w profilaktyce społecznej. W panelu weźmie udział doktor Alicja Kisielewska filmoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku oraz Łukasz Ługowski – dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii KĄT. Oni wraz z twórcami filmowymi porozmawiają o tym, w jakim stopniu sztuka filmowa wpływa dziś na młodych ludzi, czy rozrywka i profilaktyka mogą znaleźć dla siebie miejsce w tym samym dziele artystycznym?
Ważnym punktem będzie prelekcja pod tytułem: La Strada – zauważyłeś handel ludźmi? Irena Dawid-Olczyk rzuci nowe światło na dzieło Felliniego. Podczas spotkania spróbuje odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego niemal każdy widział La Stradę, ale tylko niewielu dostrzegło w bohaterce filmu ofiarę handlu? Ta gorzka prawda doskonale obrazuje codzienną rzeczywistość z jaką spotykają się pracownicy Fundacji La Strada.
Na festiwalu pojawi się też wiele filmów, które nie biorą udziału w konkursie, ale poruszają problematykę zwiazaną z handlem ludźmi. Jednym z takich filmów jest angielski dokument Exit: Nieludzki handel, Równoległe życia. Nieludzki handel to film dokumentalny przygotowany w ramach kampanii profilaktycznej MTV Exit. Poprzez historie kilku kobiet z Mołdawii pokazano przyczyny oraz mechanizmy handlu kobietami i przymusowej prostytucji. Narratorką filmu jest Angelina Jolie, która zwraca uwagę na to, że ofiary handlu ludźmi są wszędzie, jednak mało kto je dostrzega, bo brakuje świadomości tego zjawiska.
Część druga – Równoległe życia to pięć etiud poruszających różne tematy takie jak: prostytucja, odpowiedzialność, moment podejmowania decyzji czy przyjaźni. Każda z nich związana jest z inną historią ofiary. Dzięki stworzonemu przez MTV filmowi, młody widz nie tylko, zapewne po raz pierwszy, zetknie się z problemem handlu ludźmi, ale również być może zastanowi nad własnym stosunkiem do tego problemu. W Równoległych życiach narratorami są ludzie znani ze świata rozrywki i mediów, modelka Helena Christiansen oraz muzycy – Howlin Pelle Almquist z The Hives i Gavin Rossdale.
W przeglądzie pojawią się też filmy polskie, zarówno najnowsze jak: I nigdy nie wracać Jagody Szelc z 2011 roku, jak i Kobiety nad przepaścią z 1938 roku w reżyserii Michała Waszyński i Emila Chaberskiego. Film zrealizowany na podstawie powieści W szponach handlarzy kobiet Antoniego Marczyńskiego, zadziwia aktualnością tematu, niezmiennością ludzkiej natury i metod tych, którzy żerują na ludzkich marzeniach. Wybór tego filmu nawiązuje do polskiej tradycji profilaktyki, która wprowadziła temat handlu ludźmi do sztuki popularnej.
Istotnym punktem programu będzie La Strada Federico Felliniego. La Strada to jeden z ważniejszych i bardziej znanych filmów w historii kina, nagrodzony w roku 1956 Oscarem. Ta filmowa opowieść określana mianem realizmu magicznego doczekała się wielu interpretacji. Każdy kto widział ten film wie, że Zampano kupił Gelsominę, ale mało kto wymieniłby ten film wśród filmów o handlu ludźmi. Tak to właśnie jest, że handel ludźmi jest trudno dostrzegalny. Film La Strada stał się inspiracją dla twórczyń pierwszego Programu Prewencji Handlu Kobietami z Europy Środkowej i Wschodniej nazwanego właśnie tak w roku 1995.
W ramach Festiwalu odbędą się także targi informacyjne. Podczas targów będzie można zapoznać się z działalnością organizacji pracujących na rzecz poszanowania praw człowieka i porozmawiać z osobami, które z pomagania innym uczyniły cel swojego życia.
18/18 Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi
od 16 do 18 października 2012 roku
Kino Muranów
Gen. Andersa 5
Warszawa