Anda Rottenberg, Mirosław Bałka i Robert Konieczny dołączyli do jury VII edycji konkursu Życie w architekturze. Zgłoszenia można przesyłać jeszcze do 30 września.
Jury będzie reprezentować Kancelarię Prezydenta RP. Prezydent Bronisław Komorowski objął honorowy patronat nad konkursem, w ramach którego przyzna swoją nagrodę w dziedzinie architektury – będzie to Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku. Członkowie jury desygnowani przez Kancelarię Prezydenta to wybitne osobowości z obszaru sztuki i architektury.
Anda Rottenberg jest historykiem i krytykiem sztuki. Była kuratorem wielu wystaw w Polsce i za granicą. W latach 1993-2001 była dyrektorem warszawskiej Galerii Zachęta. Jest także współzałożycielką Fundacji Egit oraz Fundacji Instytut Promocji Sztuki.
Mirosław Bałka to jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy i autorów instalacji. Jego prace znajdują się w największych międzynarodowych kolekcjach sztuki i pojawiają się na wielu wystawach krajowych i zagranicznych.
Robert Konieczny jest architektem i współzałożycielem pracowni KWK Promes. Jego projekty wyróżniane były m.in. nagrodą House of the Year 2006 i nominacjami do Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe (m.in. dla Domu Atrialnego, Domu OUTrialnego i Domu Otwartego).
Pozostali członkowie jury VII edycji konkursu Życie w architekturze to:
- prof. Dariusz Kozłowski – Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej
- Jerzy Grochulski – Prezes SARP, Członek Rady Międzynarodowej Unii Architektów
- Wojciech Gęsiak – Prezes Izby Architektów RP
- Marek Sietnicki – współzałożyciel pracowni Mellon Architekci
- Ewa P. Porębska – redaktor naczelna miesięcznika Architektura-murator, juror Europejskiej Nagrody Architektonicznej imienia Miesa van der Rohe 2013, członek Rady Ekspertów Nagrody European Prize for Urban Public Space
Jury przyzna nagrody w czterech kategoriach: najlepszy budynek użyteczności publicznej, najlepszy budynek wielorodzinny, najlepszy budynek jednorodzinny, najlepsza przestrzeń publiczna.
Wyróżnienia specjalne przyznają Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Sportu i Turystyki. Z kolei Internauci wybiorą Ulubieńca Polski w głosowaniu na stronie internetowej konkursu.
Konkurs Życie w Architekturze
Zgłoszenia do 30 września 2012 r.