5 października na ekranach polskich kin pojawi się film Gra w reżyserii Rubena Östlunda.
Gra to ambitny, zaangażowany społecznie, i prowokujący do przemyśleń film, który stawia poważne pytania i nie udziela łatwych odpowiedzi. Opowiada historię grupy ciemnoskórych chłopców z biedniejszych środowisk, którzy, wykorzystując panujące na ich temat stereotypy, okradają dzieci z dobrych rodzin. Młodociani oprawcy pogrywają stereotypami na temat swoich ofiar, a reżyser robi to samo wobec widzów, którym trudno zająć jednoznaczną postawę i ocenić, po której stronie mają się opowiedzieć.
Inspiracją dla Gry były prawdziwe zdarzenia. Parę lat temu w Göteborgu grupa nastoletnich ciemnoskórych chłopców okradała dzieci, stosując wobec nich przemoc psychiczną. Film wywołał ożywioną dyskusję w Szwecji. Obrazując współczesne szwedzkie społeczeństwo klasowe, reżyser Ruben Östlund chciał wywołać debatę nie tylko na temat rasizmu, ale również agresji, przemocy nieletnich i ich zachowania w grupie. Film zachwyca doskonale sfilmowanymi długimi ujęciami, zarejestrowanymi przy użyciu kamery typy Red 4K.
Historia rozpoczyna się w centrum handlowym w Göteborgu, gdzie pięciu nastolatków podchodzi do grupy trzech młodszych chłopców i pyta która jest godzina. Gdy jeden z nich wyciąga telefon komórkowy, aby im odpowiedzieć, zostaje oskarżony, że ukradł go młodszemu bratu starszego chłopca. Telefon wygląda na taki sam, podkreśla nastolatek. I choć oskarżony gwałtownie zaprzecza, zgadza się, aby wyjść razem z grupą z centrum handlowego i skonfrontować się z domniemanym właścicielem telefonu.
Czego mają obawiać się chłopcy, skoro nie są winni kradzieży telefonu? Chociaż zaczynają domyślać się, że zastawiono na nich pułapkę, postanawiają podążać za grupą starszych nastolatków. Wkrótce przekonują się, że brat starszych nie mieszka za rogiem i aby do niego dotrzeć, muszą odbyć dwugodzinną podróż na obrzeża miasta. Podczas podróży tramwajem, autobusem i na piechotę, powstają dwie opozycyjne grupy. Banda starszych chłopców staje się oprawcą, a młodszych – ich ofiarą. Pomiędzy dziećmi tworzy się gra, pod koniec której kradzież dokonuje się bez potrzeby użycia siły i przemocy. Pięciu chłopców organizuje wyścig. Zwycięzca biegu otrzyma wszystko, co pozostali mają przy sobie. Zasady wyścigu okazują się nieuczciwe, a trójka młodszych dzieci traci wszystko.
Rozpoczęta gra toczy się nadal. Nieoczekiwanie dwie ofiary i ich ojcowie wpadają na jednego z oprawców na ulicy. Teraz role się odwracają. Młodociany złodziej próbuje wytłumaczyć dorosłym co się stało. Chłopiec stawia siebie w roli ofiary. Przypomina o trudnym środowisku, aby znaleźć wytłumaczenie i uniknąć kary. Czy jednak w ten sposób gra między nimi się skończy?
Ruben Östlund urodził się w Styrsö, na małej wyspie na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Jest jedenym z najciekawszych szwedzkich reżyserów młodego pokolenia, a także producentem, scenarzystą, operatorem i montażystą. Związany jest z filmem od 1990 roku, początkowo jako reżyser filmów o sporcie. W 2011 roku ukończył Szkołę Filmową w Göteborgu. Należy do tych reżyserów, którzy dążą do zmiany, odnowienia oblicza szwedzkiego kina. Jego filmy charakteryzuje formalna innowacyjność, ciekawa fabuła, zazwyczaj opowiadająca o powiązaniach pomiędzy jednostką a społeczeństwem. Jego filmowe dokonania porównuje się często do twórczości Roya Anderssona. Wspólnie z producentem Erikiem Hemmendorffem założył firmę producencką Platform Production, która produkuje również jego filmy. Za film Incident by a Bank otrzymał nagrodę Złotego Niedźwiedzia dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego na Berlinale.
Gra
scenariusz i reżyseria: Ruben Östlund
premiera: 5 października 2012 roku
dystrybucja: Against Gravity