Od 26 do 27 września w Sali kameralnej pod Amfiteatrem im. Czesława Niemena w Olsztynie potrwa 3. Filozofia Filmowo. Projekt jest organizowany w ramach 10. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.
Podstawowym założeniem, którym kierują się organizatorzy, jest zwrócenie uwagi na aktualność filozofii oraz jej kluczową rolę we współczesnym oglądzie świata. Ideą Filozofii Filmowo jest spotkanie dwóch nieodległych od siebie dziedzin, filozofii i filmu. W ten sposób organizatorzy pragną uwrażliwić na problemy jakich dotyka filozofia, a jednocześnie pokazać, że kino może uczyć i zachwycać, a nie tylko bawić. Tegoroczna edycja olsztyńskiego mini festiwalu filmu filozoficznego będzie wbrew dominującej modzie swojska, zapatrzona we Wschód, zarazem zderzy dwa sposoby życia, uprawiania filozofii i widzenia rzeczywistości. Poświęcona bowiem będzie życiu i myśli Leszka Kołakowskiego i Slavoja Žižka, dwóch wybitnych słowiańskich filozofów o światowej sławie.
Film Marii Karczmarz-Koczanowicz Profesor o Leszku Kołakowskim stanowi biograficzny portret jednego z najważniejszych polskich filozofów i historyków idei, cieszącego się wciąż uznaniem. Pozwala on dostrzec źródło i ewolucję poglądów Leszka Kołakowskiego. Rozwinięciem obrazu M. Zmarcz-Koczanowicz będą Mini wykłady o maxi sprawach, w których Kołakowski pokazuje, że o sprawach trudnych można mówić językiem prostym i zrozumiałym, a banalnych – odwołując się do uczonych cytatów i teorii.
Drugim bohaterem 3. Filozofii Filmowo będzie współczesny, kontrowersyjny, słoweński filozof Slavoj Žižek. Film, w reżyserii Astra Taylor, przybliża sylwetkę jednego z głównych przedstawicieli szkoły lacanowskiej. Film zapewnia pobudzającą wyobraźnię przejażdżką po myśli Žižka, która łączy odkrycia psychoanalizy z refleksją filozoficzną, krytyką ideologii i ekonomią polityczną. Nieszablonowość poglądów słoweńskiego filozofa podkreśla kolejny film festiwalu Z-boczona historia kina w reżyserii Sophie Fiennes, w którym Žižek dokonuje wiwisekcji najważniejszych dzieł współczesnej kinematografii. Dodatkową atrakcją trzeciej edycji festiwalu Filozofia Filmowo będzie wykład Macieja Kropiwnickiego, dotyczący filozofii S. Žižka.
3. Filozofia Filmowo
Od 26 do 27 września 2012 roku
Sala kameralna pod Amfiteatrem im. Czesława Niemena
róg ulic Okopowej i Zamkowej
Olsztyn