Od 14 września w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie można oglądać wystawę VIRIBUS UNTIS? Polscy parlamentarzyści w monarchii habsburskiej 1848-1918. Kuratorami ekspozycji są Bogusław Dybaś, Aleksandra Szymanowicz-Hren.
Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na niecodzienna wystawę otwartą w ramach II Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski. Przedstawia ona sylwetki najważniejszych galicyjskich parlamentarzystów, cichych bohaterach, którzy konsekwentnie prowadzili systematyczną pracę od podstaw. Często oskarżani przez zwolenników zrywów narodowo-niepodległościowych, reprezentowali politykę rozsądku, pokojowej współpracy i zręcznie lawirowali w gąszczu prawodawstwa monarchii, aby wspólnymi siłami poprawić sytuację na ziemiach zaboru austriackiego.
W takim działaniu upatrywali najskuteczniejszą drogę do odrodzenia się niepodległego państwa polskiego. Warto dowiedzieć się, jak wiele z tego, co uważa się dziś za oczywistą zdobycz XIX stulecia – szkoły, fabryki, sieć kolejową – zawdzięcza się właśnie ich decyzjom. W Krakowie pojawia się rada miejska, samorząd opracowuje plany rozwoju nowoczesnego miasta, rozwijają się uczelnie wyższe, zwłaszcza Uniwersytet Jagielloński.
Działalność tych polityków w parlamencie monarchii habsburskiej stanowiła szkołę dla budowania życia politycznego i parlamentarnego w powstałych po 1918 r. niepodległych krajach. Znakomicie, oryginalnie zaaranżowana wystawa pokazuje zbiór rzadkich dokumentów z okresu od Wiosny Ludów do rozpadu Austro-Węgier. Jest próbą zaprezentowania najważniejszych wątków udziału Polaków z Galicji w życiu parlamentarnym dawnej monarchii naddunajskiej. Nawiązuje do kwestii bardzo ważnej dla współczesnej kultury politycznej Polski i całej Europy Środkowej.
VIRIBUS UNITIS czyli wspólnymi siłami – to dewiza przyjęta przez cesarza Franciszka Józefa I w chwili objęcia przez niego władzy w 1848 r., która nabrała szczególnego znaczenia po przeobrażeniu się Austrii w monarchię konstytucyjną.
Wystawa zorganizowana z inicjatywy z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk – Stacji Naukowej w Wiedniu we współpracy z Archiwum Parlamentu oraz Austriackim Archiwum Państwowym.
Organizatorzy wystawy: Międzynarodowe Centrum Kultury, Stacja Naukowa Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu, Republik Österreich Parlamentsdirektion
VIRIBUS UNTIS? Polscy parlamentarzyści w monarchii habsburskiej 1848-1918
Wernisaż: 13 września 2012 roku
Wystawa potrwa do 18 listopada 2012 roku
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków
Kuratorzy wystawy: Bogusław Dybaś, Aleksandra Szymanowicz-Hren