Do 7 października w Pałacu Sztuki w Krakowie można oglądać wystawę Grafika i Edukacja. Polskie uczelnie artystyczne. Kuratorem wystawy jest Krzysztof Tomalski.
Wystawa Grafika i Edukacja. Polskie uczelnie artystyczne jest drugą edycją prezentacji edukacyjnych środowisk graficznych i jedną z najważniejszych wystaw programu Międzynarodowego Triennale Grafiki – Kraków 2012. Organizowana jest siłami Katedry Grafiki Warsztatowej Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Pomysł wystawy pochodzi od Witolda Skulicza, który pragnął przekrojowo pokazać twórczość graficzną pedagogów polskich uczelni artystycznych. Zdawał sobie sprawę, jak ważne jest to ogniwo w systemie zapewniającym trwanie graficznej hossy. Na ekspozycji zaprezentowanych jest około 250 grafik 130 artystów z 14 uczelni:
- Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
- Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
- Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
- Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
- Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
- Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
- Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
- Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Uniwersytet Śląski w Cieszynie
- Politechnika Białostocka
- Uniwersytet Rzeszowski
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
W 2009 roku do wystawy zaproszonych zostało 7 polskich uczelni kształcących w zakresie grafiki warsztatowej na swoich wydziałach. Były to: Akademie Sztuk Pięknych w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ideą obecnej prezentacji jest poszerzenie składu o kolejnych 7 ośrodków, co daje pełniejszy obraz i włącza je w krąg wielkiej rodziny graficznej o wysokim poziomie edukacyjnym.
Przenikanie się pomysłów i praktyk dydaktycznych oraz zacieśnianie więzi osobowych jest największą wartością, jaką niesie ta wystawa i towarzyszące jej spotkania. Wystawa wspomaga integrację ośrodków edukacyjnych i wzajemny dialog. Odpowiada również na potrzebę konfrontacji, wymiany doświadczeń i refleksji na temat przemian w edukacji, w celu jej rozwijania i kierunkowania. Wreszcie, odsłania pełne oblicze twórczości polskich pedagogów i artystów.
W Krakowie istnieje najdłuższa tradycja grafiki, na gruncie której zrodziło się polskie szkolnictwo w tej dziedzinie – rozpoczyna się w pierwszej połowie XIX wieku. W 1950 roku powstał niezależny Wydział Grafiki. Ruch konkursowy i wystawienniczy zapoczątkowany został w latach 50. i 60. (1959 – I konkurs Najlepsza Grafika Miesiąca, 1960 – I Ogólnopolskie Biennale Grafiki, 1966 – I Międzynarodowe Biennale Grafiki, 1983 – I Grafika Roku).
Kurator wystawy: Krzysztof Tomalski
Grafika i edukacja. Polskie uczelnie artystyczne
Wernisaż: 13 września 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 7 października 2012 roku
Pałac Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych
pl. Szczepański 4
Kraków