Od 25 września do 3 października w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu potrwają Wieczory Małopolskie. W planach koncert symfoniczny, koncert jazzowy, spektakle teatralne oraz spektakl operowy.
25 września – w koncercie pod nazwą Jeszcze polska muzyka usłyszeć będzie można m.in. Uwerturę koncertową Maksymiliana Einerta, koncert fletowy Lowella Libermana w wykonaniu jednego z najwybitniejszych wirtuozów fletu – Łukasza Długosza. Koncert zakończy arcydzieło gatunku: suita baletowa Ognisty ptak Igora Strawińskiego w wersji z 1945 roku. Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej poprowadzi holenderski dyrygent – maestro Alexander Geluk
27 września – koncert jazzowy Zbigniewa Namysłowskiego. Autorski repertuar Kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego składa się z utworów o charakterze etniczno-jazzowym. Zawiera kompozycje oparte na polskich tańcach ludowych takich jak: oberek, mazur, kujawiak, krakowiak. Są też melodie z wyraźnym wpływem muzyki góralskiej. W niektórych utworach słychać wpływy arabskie i hiszpańskie.
30 września – spektakl Teatru Małego w Manufakturze w Łodzi pt. Wydmuszka. Twórcą dramatu jest Marcin Szczygielski. Warto zaszufladkować się do kategorii ludzi normalnych w każdym kontekście, bowiem tylko w ten sposób dowiemy się, że potrafimy stawać się wyjątkowi. Indywidualizm ludzkiej natury opowiadany poprzez zwyczajne historie umacnia wiarę, że walka o swoją wyjątkowość staje się wartością nie do przecenienia. Oto dwie kobiety spotykają się przypadkiem i zaczynają gadać o najzwyczajniejszych sprawach. Rozmowa prowadzi do wniosku, że nawet w pustce mijającego czasu można znaleźć piękno, czułość, nadzieję i wiarę w przemijanie i jego sens.
1 października – spektakl Teatru Współczesnego w Warszawie pt. Skarpetki, Opus 124 w reżyserii Daniela Colasa. Przedstawienie to partytura na role. Dwaj aktorzy o różnych rodowodach scenicznych i silnych osobowościach mają już za sobą chwile sławy. Podejmują próbę powrotu na scenę. Przygotowują spektakl słowno-muzyczny według scenariusza napisanego przez jednego z nich – co z racji skrajnie różnych charakterów i doświadczeń życiowych bohaterów nie może się odbyć bez zgrzytów i zabawnych konfliktów.
3 października – opera Rigoletto. Należy ona do najczęściej wystawianych dzieł Verdiego. W centrum akcji nie stoi piękny bohater, tak jak przed Rigolettem we włoskich operach bywało. W szpetnym, ułomnym służącym toczą walkę dwie strony osobowości – lojalnego sługi okrutnego władcy i troskliwego, kochającego ojca. Ze śmiechem przygląda się on niecnym uczynkom swojego pana do czasu, kiedy ofiarą staje się jego własna córka. Przysięga wówczas zemstę, wynajmując płatnego mordercę.
Wieczory Małopolskie
Od 25 września do 3 października 2012 roku
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
sala im. Lucjana Lipińskiego
Nowy Sącz