Od 19 października w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Jiří Kolář Kolaż z łasiczką.
Wystawa Jiríego Kolára to pierwsza w Polsce tak duża monograficzna prezentacja prac jednego z najwybitniejszych czeskich artystów. Tworzył między innymi surrealistyczne kolaże, często wykonywane nowatorskimi technikami. Jego prace plastyczne odzwierciedlają w swojej złożonej strukturze różnorodność zainteresowań artysty. Obok twórczości wizualnej Kolár zajmował się również literaturą, zarówno poezją, jak i prozą. Był również tłumaczem. Jego prace plastyczne odzwierciedlają w swoje złożonej strukturze wielość zainteresowań artysty.
Na początku jego twórczości stoi słowo. Eksperymenty z różnymi typami poezji wizualnej prowadziły go w kierunku plastyki. Kolár dokonał destrukcji klasycznej formy literackiej, a jego wiersze w coraz większym stopniu przypominały dzieło plastyczne. Z czasem prawie całkowicie zarzucił słowo na rzecz języka wizualnego rozwijając na wiele sposobów technikę collage’u. Tworzone przez siebie nowatorskie techniki opisał i zdefiniował w wydanym w 1979 roku Slovniku metod. Collage Kolárabyły najczęściej efektem ponownego zestawienia ze sobą pociętych lub podartych reprodukcji obrazów, zdjęć, drukowanych tekstów i zapisów nutowych dających efekt multiplikacji i ruchliwości struktury.
Prezentowane na wystawie prace pochodzą z Nues Museum für Kunst und Design w Norymberdze oraz Muzeum Kampa w Pradze, pokażą szerokie spektrum technik jakie wykorzystał w swej twórczości artysta. Znajdą się na niejprzykłady dzieł wykonane w technice chiasmage’u, rollage’u, prollage’u stanowiące kompilację ponownie użytych druków. Pokazane zostaną także obiekty, m.in. z jabłek, owocu który dla Kolára był obiektem totemicznym. Artysta z reprodukcji dawnych dzieł tworzył nowe prace, nadając im nową jakość i sytuując w odmiennych strukturach uwarunkowań kulturowych łącząc, a zarazem konfrontując ze sobą tradycję i nowoczesność.
Jirí Kolár (1914-2002) to czeski poeta, dramaturg, tłumacz i plastyk. Zdobył światową sławę jako plastyk, często wystawiając zagranicą, wystawy w latach 70. między innymi w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Po 1979 roku przebywał na emigracji, mieszkając głównie w Paryżu. W 1997 roku zdecydował się na powrót do Pragi, gdzie mieszkał do śmierci.
Koordynator wystawy: Katarzyna Wąs
Jiří Kolář Kolaż z łasiczką
Wernisaż: 18 października 2012 roku
Wystawa potrwa do 27 stycznia 2013 roku
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK
ul. Lipowa 4
Kraków
Kurator wystawy: Maria Anna Potocka