5 października na Dużej Scenie krakowskiego Teatru Ludowego odbędzie się premiera spektaklu Kubuś i jego Pan w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego.
Kubuś i jego Pan Milana Kundery to utrzymany w duchu powiastki filozoficznej, a jednocześnie pikantny, a nawet dosadny hołd złożony oświeceniowemu gigantowi literatury, Denisowi Diderotowi i jego Kubusiowi Fataliście…. Wariacja na temat powieści Diderota to uczta słowa, ale jakże barwnego. Jej bohaterowie – Kubuś, niezmordowany gawędziarz i jego Pan, dystyngowany życiowy nieudacznik – umilają sobie podróż przez życie opowiadając historie. W przerwach tych opowiastek przeżywają kilka przygód i wysłuchają kilku cudzych opowieści. Wszystkie one oczywiście dotyczą spraw serca i za sprawą Kubusia i jego ludowej, nieco przaśnej filozofii stają się lekkimi i rubasznymi opowiastkami o amorach, zalotach i zdradach.
Ta Kubusiowa żonglerka słowem i myślą, cyrkowa niemal, a czasem wręcz jarmarczna, może sprawić, że wśród życiowych zmagań stać nas jeszcze będzie na pobłażliwy uśmiech, bo cóż mogą nasze zabiegi, skoro i tak wszystko, co nam się trafia dobrego czy złego, jest zapisane w górze…
Milan Kundera (ur. 1 kwietnia 1929 roku w Brnie) pisarz i eseista, z pochodzenia Czech. Swoje książki pisze zarówno po czesku jak i francusku. Najbardziej znany dzięki powieści Nieznośna lekkość bytu. Mimo iż uważany jest za pisarza politycznego to w jego powieściach zaczynają przeważać elementy filozoficzne.
Najważniejsze tematy Kundery to relacje między kobietą i mężczyzną oraz żarty, jakie robi ludziom historia. Wedle jego własnych słów, powieść jest dlań analizą ludzkiego istnienia. Swoje utwory pisarz komponuje jak muzykę – na zasadzie wariacji i pracy z tematem. W późnych powieściach dużą rolę odgrywa żywioł eseistyczny.
Na polski utwory Kundery tłumaczyli m.in. P. Godlewski, A. S. Jagodziński, J. Ilg, A. Holland, E. Witwicka oraz (z francuskiego) M. Bieńczyk.
Włodzimierz Nurkowski ur. w 1952 roku w Krakowie, aktor, ale przede wszystkim reżyser, a także autor adaptacji teatralnych. Krakowską PWST ukończył w 1975 roku. Był związany z wieloma scenami w Polsce, m.in. Teatrem im. Juliusza Słowackiego Krakowie, Teatrem im. Stefana Jaracza i Teatrem Nowym w Łodzi, krakowskim Teatrem Bagatela i Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Współpracowała też Teatrem im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze oraz Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Wyreżyserował około 10 teatrów telewizji. Obecnie związany jest z Teatrem Ludowym, a jego spektakle można oglądać też w Teatrze Groteska i na scenie Opery Krakowskiej.
Milan Kundera, Kubuś i jego Pan
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Włodzimierz Nurkowski
Tłumaczenie: Marek Bonczyk
Scenografia: Anna Sekuła
Występują: Maja Barełkowska / Barbara Szałapak, Patrycja Durska, Katarzyna Neinert, Iwona Sitkowska, Karolina Stefańska, Piot Franasowicz, Andrzej Franczyk, Paweł Kumięga, Piotr Pilitowski, Kajetan Wolniewicz
Premiera: 5 października 2012 roku
Kolejne spektakle: 6, 7, 12 i 13 października
Teatr Ludowy w Krakowie