Do księgarń trafiła właśnie Księga filmów Andrieja Tarkowskiego Seweryna Kuśmierczyka, adresowana do szerokiego grona kinomanów zainteresowanych jego kinem. Książka ma co prawda charakter naukowy, ale została napisana przystępnym, literackim językiem. Każdy rozdział został opatrzony obszernymi przypisami.
Książka jest monografią twórczości rosyjskiego reżysera, jednego z najwybitniejszych twórców w historii kina. Pierwszy rozdział skupia się na wpływie wychowania oraz doświadczeń z młodości na kształtowanie się wrażliwości Tarkowskiego, omawia lata studiów reżyserskich i dokonania twórcze z tego okresu. Kolejne rozdziały zawierają szczegółową analizę i interpretację wszystkich filmów zrealizowanych przez Tarkowskiego. Treść i forma analizowanych dzieł są traktowane przez autora w sposób nierozłączny, co pozwala pokazać kunszt warsztatowy reżysera i głębię zawartych w filmach znaczeń. Autor osadza swoje ustalenia w szerokim kontekście kulturowym, ukazuje istotę omawianych dzieł. Książka przynosi także obszerne informacje na temat procesu powstawania każdego filmu: od narodzin pomysłu, poprzez koncepcje scenariuszowe, proces realizacji i montażu, po walkę reżysera z cenzurą władz filmowych i partyjnych. W książce została wykorzystana bogata bibliografia źródłowa oraz materiały archiwalne.
Autor książki, Seweryn Kuśmierczyk jest filmoznawcą, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się analizą i interpretacją dzieła filmowego oraz kinem autorskim. Jest też tłumaczem i autorem opracowania naukowego książek Andrieja Tarkowskiego Kompleks Tołstoja (1989) i Czas utrwalony (1991, 2007) oraz pierwszego w skali międzynarodowej pełnego wydania Dzienników i Scenariuszy (1998) reżysera; autorem książki Zagubieni w drodze. Film fabularny jako obraz doświadczenia wewnętrznego (1999). Opracował na podstawie przeprowadzonych rozmów książkę Jerzego Wójcika Labirynt światła (2006).