Od 10 do 12 października w Gdańsku, Warszawie i Łodzi, w ramach V edycji wykładów dla architektów Świadome Wnętrze, odbędą się spotkania z Ole Gustavsenem z norwerskiej pracowni Snøhetta.
Ole Gustavsen wygłosi multimedialny wykład pod tytułem Cyfrowa podróż po architekturze. Zaprezentuje uczestnikom wykładów nowatorskie projekty, wizjonerskie pomysły oraz podzieli się problemami, z którymi pracownia Snohetta musiała się zmierzyć w trakcie realizacji projektów.
Celem spotkań Świadome Wnętrze jest ułatwienie kontaktów polskich architektów z uznanymi, wielokrotnie nagradzanymi, zagranicznymi projektantami wzorów przemysłowych oraz architektami, przybliżenie europejskich trendów w zakresie design’u i formy oraz kompleksowego podejścia do projektowania obiektów komercyjnych. Organizatorami wykładów są firmy Martela, Rockfon oraz Wilkhahn.
Ole Gustavsen (ur. w 1959 w Holmestrand koło Oslo) – z wykształcenia stolarz, dyrektor artystyczny, ukończył również studia architektoniczne w Oslo w 1987 roku. Przed 1994 rokiem pracował w dwóch pracowniach architektonicznych w Norwegii Knutsen & Lundevall AS oraz Platou AS.
Od roku 1994 związany z pracownią architektoniczną Snøhetta. Zajmował w niej różne stanowiska począwszy od architekta pracującego nad Biblioteką Alexandria, poprzez menedżera projektu, dyrektora zarządzającego, aż po partnera, CEO oraz Prezesa Zarządu Pracowni Snøhetta w Nowym Jorku (2008). Dodatkowo Ole Gustavsen pełni funkcję Prezesa Zarządu Kongsberg Jazzfestival oraz był członkiem zarządu Norweskiej Rady Badawczej (2004-2005).
Biuro projektowe Snøhetta AS zostało założone 20 lat temu, kiedy pięciu młodych architektów (trzech Norwegów, jeden Austriak i jeden Amerykanin) wygrało prestiżowy, międzynarodowy konkurs na projekt nowej Biblioteki Aleksandryjskiej, uznany za jedną z najważniejszych realizacji architektonicznych ostatnich dziesięcioleci. Do 2009 roku pracownia rozrosła się do 120 osób, wśród których są architekci, architekci krajobrazu, projektanci wnętrz, designerzy, plastycy, psycholodzy i socjolodzy, przedstawiciele różnych narodowości. Firma ma obecnie dwie siedziby – w Oslo i w nowym Jorku.
Kolejnym projektem, który przyniósł Snøhettcie międzynarodową sławę, był koncept Opery Narodowej w Oslo. Zrealizowany w 2009 roku budynek został nagrodzony Grand Prix Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe, jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie europejskiej architektury współczesnej.
Najbardziej charakterystyczną cechą i celem pracy biura Snøhetta jest uzyskanie doskonałej harmonii między nowym obiektem a otaczającym go krajobrazem i kontekstem samego miejsca. Udaje się to osiągnąć dzięki pracy wielu twórców, specjalistów różnych dziedzin sztuki, architektury, wiedzy o społeczeństwie.
Świadome Wnętrze: Cyfrowa podróż po architekturze – wykład Ole Gustavsena
10-12 października 2012 r.
Gdańsk, Łódź, Warszawa