W Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej można oglądać wystawę linorytów Rudolfa Riedla.
W linorytach jest biel i czerń, w życiu jest dobro i zło, tak jak prawo i lewo, przód i tył, góra i dół, jak dzień i noc, wschody i zachody słońca. Jest też dążenie ludzi – czyli wielu nacji do jednej całości, podporządkowywanie sobie innych…
Ja tymczasem zawsze opowiadałem się i nadal będę się opowiadał jako zwolennik wielu kultur, nacji, języków, religii, byle by zachowane były podstawowe wartości dobra. Mogą być różne poglądy społeczno-obyczajowe, wyznaniowe, historyczne i polityczne, ale muszą one być oparte na prawdzie”.
Rudolf Riedel
Rudolf Riedel urodził się w 1941 roku w Katowicach. Od 1989 roku mieszka w Niemczech. Wychowywał się w polskich domach dziecka prowadzonych przez siostry zakonne, w których oficjalnie obowiązywała pedagogika socjalistyczna. Jego niemiecko brzmiące imiona i nazwisko utrudniały mu kontakty z rówieśnikami, szczególnie że był to okres tuż po II wojnie światowej.
Jego przygoda z grafiką rozpoczęła się w ognisku działającym przy Liceum Plastycznym w Katowicach, gdzie nauczył się linorytu od Stefana Suberlaka i Mariana Wyrożemskiego. W swoich czarno-białych pracach ukazywał to, co go otaczało: fedrunek i grubę, familoki i hołdy, lauby, festyny i orkiestry górnicze, starzyków i bajtli, werbusów, gołymbiorzy i szkaciorzy. Tworząc, starał się zachować niezależność myślenia. Propagandowe hasła ukazywał w prześmiewczy, ironiczny sposób.
W swojej twórczości lubił też podejmować motywy religijne. Zaangażował się w prace dekoracyjne w kościele w Wełnowcu i brał udział w zajęciach Studium Sztuki Sakralnej przy diecezji katowickiej.
Pracując w Kopalni Węgla Kamiennego Gottwald w Katowicach był z kolei członkiem grupy plastycznej Filar 72. Z tego okresu pochodzą linoryty Nieśmiertelni dla Solidarności 90 kopalni Wujek, Św. Barbara Solidarność, Pieta śląska, najbardziej zaangażowane ideowo prace twórcy i swoisty zapis tamtych wydarzeń historycznych.
Rudolf Riedel maluje też wielobarwne obrazy, bogate w treści symboliczne. Z biegiem lat w swojej twórczości coraz częściej prezentuje alegoryczne wizje świata i kosmosu.
Prace prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji Barwy Śląska Gerarda Stanisława Trefonia.
Rudolf Riedel
Wernisaż: 28 września 2012 roku
Wystawa potrwa do 2 listopada 2012 roku
Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury
ul. 1 Maja 8
Bielsko-Biała