Od 19 do 21 października w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie potrwają 10. Warszawskie Targi Sztuki. Na gości targów czekają wyjątkowe i cenne dzieła artystów polskich i zagranicznych prezentowane przez ponad 50 wystawców z Polski i zagranicy oraz spotkania poświęcone sztuce.
Warszawskie Targi Sztuki odbywają się co roku, a pierwsza ich edycja miała miejsce w roku 2003. Imprezie towarzyszą wykłady i wystawy specjalne. W ubiegłym roku ważnym wydarzeniem była wystawa pt. Tylko tu…, prezentująca obrazy najdrożej sprzedawanych na polskim i światowym rynku artystów polskich. Starannie wybrane prace można było zobaczyć tylko w Arkadach Kubickiego podczas IX edycji Warszawskich Targów Sztuki.
To była wielka gratka dla miłośników polskiej sztuki, ponieważ taki zestaw, w takim wyborze nie był dotychczas prezentowany, a niektóre obrazy przez ich niedostępność na rynku trudno nawet wycenić
Piotr Lengiewicz
Jednym z takich dzieł był obraz z cyklu liczonych Romana Opałki (1931–2011) – artysty, którego pracę w lutym 2010 roku nieznany nabywca kupił na aukcji w Sotheby’s w Londynie płacąc 713 250 funtów, czyli prawie 3,3 mln złotych. Prezentowane dzieło Detal 5 118 482-5 137 747, 1965/1-∞ z kolekcji Atlasa Sztuki jako jedyne z elitarnej grupy dzieł wystawy Tylko tu… W ramach tej wyjątkowej prezentacji można było również obejrzeć obrazy: Omikron z cyklu Alfabet grecki Romana Opałki, Utarczkę Józefa Brandta, W atelier Olgi Bozańskiej, Noc św. Andrzeja – Wróżbita Henryka Siemiradzkiego, Portret aktora – studium Maurycego Gottlieba, Poetę z Muzą – prawą kwaterę tryptyku Poeta i Ojczyzna Jacka Malczewskiego, Pejzaż zimowy ze świerkami Stanisława Ignacego Witkiewicza, Obraz XCII Stefana Gierowskiego, Stefana Jerzego Nowosielskiego, Przedmioty III Jana Tarasina i Ślepego – Aveugle Aleksandra Kobzdeja.
Warszawskie Targi Sztuki na tle imprez europejskich
Poprzez targi sztuki Warszawa, reprezentując Europę Środkowo-Wschodnią, dołączyła w 2003 roku do zaszczytnego grona organizatorów najsłynniejszych targów sztuki: Art Paris, Viennafair, Art Basel, Art Brussels, Europ’Art’Genève, Art Amsterdam i Berlin Art Fair odbywających się w największych europejskich miastach.
Podczas Warszawskich Targów Sztuki, poza możliwością zapoznania się z bieżącym dorobkiem polskiej sztuki, będzie można dowiedzieć się więcej na temat wybranych zagadnień dotyczących tego rynku. 20 października o godz. 13.30 odbędzie się wykład prof. Doroty Folgi-Januszewskiej pt. Wartość dzieła sztuki.
Natomiast 21 października, w niedzielę, odbędą się wykłady prowadzone przez przedstawicieli koła naukowego Law & Art. O godz. 12.00 odbędzie się wykład pt. Sztuka, a prawo autorskie. Kiedy dzieło sztuki staje się utworem i jakie niesie to za sobą konsekwencje, który poprowadzi Aleksandra Drożdż, Prezes Law&Art. O godz. 13.30 odbędzie się wykład pt. Nabycie dzieła sztuki od osoby nieuprawnionej, czyli jak uniknąć kłopotów, który poprowadzi Adrian Zwoliński, Wiceprezes Law&Art.
Organizatorem Targów jest Dom Aukcyjny Rempex
Honorowy patronat nad Warszawskimi Targami Sztuki objęli Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska, Prezydent m. st. Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Warszawskie Targi Sztuki w Arkadach Kubickiego potrwają cały weekend. Można je odwiedzać w dniach 19 października – w godzinach od 13.00 do 20.00, 20 października – w godzinach od 11.00 do 20.00 oraz 21 października – w godzinach od 11.00 do 17.00.
Warszawskie Targi Sztuki
Od 19 do 21 października 2012 roku
Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie