W październiku i listopadzie w Krakowie odbędą się wydarzenia w ramach projektu interdyscyplinarnego zatytułowanego Muzeum Migrujące. Organizatorem projektu jest Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.
Muzeum Migrujące to eksperymentalny projekt bazujący na idei muzeum rozproszonego, która pojawiła się Europie w latach 60. XX w. Jej celem jest prezentacja dziedzictwa historycznego i kulturowego w naturalnym kontekście. Obiektom zachowanym w ich pierwotnym otoczeniu często nadaje się nowe funkcje – stają się stacjami muzeum, połączonymi siecią szlaków tematycznych.
Zadaniem projektu Muzeum Migrujące jest wprowadzenie w niekonwencjonalny sposób w nową misję Cricoteki, która w 2013 roku otworzy siedzibę w dzielnicy Podgórze w Krakowie. Praktyka pokazuje, że otwarcie instytucji jest procesem wieloetapowym, który rozpoczyna się dużo wcześniej niż na przykład z chwilą otwarcia pierwszej wystawy. Proces ten oparty jest na negocjacjach z lokalnym i globalnym otoczeniem, na działaniach edukacyjnych oraz promocyjnych. Multidyscyplinarny projekt Muzeum Migrujące, składający się z wydarzeń inspirowanych twórczością Tadeusza Kantora, ma na celu prezentację nowych kierunków w planowanej działalności Cricoteki. Formuła projektu umożliwia budowanie sieci kontaktów pomiędzy kuratorami, artystami oraz instytucjami sztuki. W ramach projektu Cricoteka zaproponuje między innymi odkrywanie miejsc związanych z działalnością Tadeusza Kantora oraz spotkania z niezwykłymi postaciami ze świata sztuk wizualnych i teatru.
Projekty, które będą zrealizowane w ramach Muzeum Migrujące w 2012 roku:
- Pokaz filmu I Want (NO) Reality i spotkanie z reżyserem filmu Aną Brzezinską. 29 września, Barka Arlina (przy kładce Bernatka). Podobnie jak Tadeusz Kantor, Jan Lauwers łączy w swojej twórczości teatr i sztuki wizualne. Podobnie jak Teatr Cricot 2, Needcompany to wyjątkowy zespół, w którym ekspresja artystyczna jego twórcy współgra z niezwykłą osobowością każdego aktora. Postać Tadeusza Kantora związana jest także z krakowską dzielnicą Podgórze, gdzie powstaje nowy budynek Cricoteki, dlatego wydarzenie odbywa się w ramach XI Podgórskich Dni Otwartych Drzwi i jest częścią długofalowej strategii wpisywania się instytucji w kontekst lokalny.
- Projekt plakatowania miasta autorstwa Tomasza Kowalskiego od 15 października do 4 listopada 2012. Prezentacja kilku wybranych rysunków młodego krakowskiego artysty w przestrzeni miejskiej jest rodzajem eksperymentu. Jego prace na papierze będące mozaiką różnych stylów i epok, oparte na cyrkulacji form, kreują świat pełen sennych marzeń i dziwnych sytuacji. Obrazy wyrwane z kontekstu muzeum są zwiastunem nowych wyzwań, przed którymi stoi Cricoteka.
- Muzeum jako praktyka artystyczna – seminarium poświęcone muzeom tworzonym przez artystów. 16 listopada 2012, Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie. Celem seminarium ma być zmapowanie wizji muzealniczych oraz ocierających się o praktykę wystawienniczo-kolekcjonerską refleksji i działań w twórczości Kantora, ale także przesunięcie akcentów w nowym programie Cricoteki ku wizji instytucji włączającej widza, artystę, proces twórczy, samo dzieło w działania na pograniczu teatru, archiwum, muzeum. Narzędziem służącym do osiągnięcia tego celu będzie rodzaj konceptualnego rysunku powstającego poprzez skrzyżowanie różnych metodologii pracy w muzeum traktowanym jako praktyka artystyczna nie tylko przestrzeń archiwizacji, ochrony czy negocjowania kształtu kanonu w obrębie historii sztuki.
- Wywiady – w ramach projektu kontynuowana jest działalność badawcza i gromadzone są materiały związane z praktyką artystyczną środowiska działającego wokół Tadeusza Kantora. Zarejestrowane zostaną wywiady z wybranymi artystami. Interesujące są prywatne historie, które nie zostały spisane w podręcznikach akademickich.
- Warsztaty teatralne – poprowadzą aktorzy Teatru Cricot 2: Marie Vayssière i Ludmiła Ryba (warsztat wspólny) oraz Bogdan Renczyński. Oba darmowe warsztaty adresowane są do studentów szkół teatralnych z Polski i zagranicy, jak również do osób, które chciałyby poznać twórczość Tadeusza Kantora poprzez próbę praktycznego zmierzenia się z nią. Warsztat Marie Vayssière i Ludmiły Ryby odbędzie się w terminie 29 listopada – 8 grudnia 2012, warsztat Bogdana Renczyńskiego rozpocznie się 8 i zakończy 15 grudnia 2012 roku. Oba zakończą się publicznymi pokazami. Tegoroczne warsztaty – odbywające się na ulicy Kanoniczej 5, w miejscu, w którym Tadeusz Kantor prowadził próby do swoich spektakli i gdzie założył archiwum swojej działalności – będą zapowiedzią stałej oferty, którą Cricoteka będzie realizować już w nowej siedzibie.
Projekt Muzeum Migrujące dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy projektu: Barka Alrina, Muzeum Narodowe w Krakowie,
Kuratorka projektu: Joanna Zielińska