Ogłoszono nominacje do Design Alive Awards 2012 – nagród przyznawanych za oryginalną i kreatywną umiejętność odpowiadania na potrzeby współczesnego człowieka.
Gala rozdania nagród odbędzie się 15 listopada w Concordia Design w Poznaniu.
Dojrzeliśmy jako społeczeństwo, by wartość designu znajdować w ludziach a nie tylko w odtwórczych produktach jak krzesełka czy lampki. W Design Alive Awards nagradzamy twórczą myśl. Wskazujemy tym samym drogę do nowego, globalnego przemysłu kreatywnego
– Zuzanna Skalska, przewodnicząca kapituły, ceniona obserwatorka trendów.
Nominowani do tytułów Strateg, Kreator i Animator to ludzie niezwykli i unikatowi. Ich zapał, umiejętności i charyzma to składowe tworzenia lepszej jakości naszego życia. To ludzie, dla których nie istnieją granice ani te realne, ani mentalne. Świadomi własnej wartości swobodnie poruszają się na rynkach lokalnych i globalnych, w światowych nurtach kreatywności, kultury i wiedzy. Tych najlepszych poznamy 15 listopada podczas wręczenia statuetek Design Alive Awards 2012.
Nominacje 2012:
Kategoria – Animator:
- Ewa Ayton – British Council, dyrektor ds. Kultury i Sztuki w Polsce. Zaangażowana w animację wielu międzynarodowych projektów z pogranicza kultury, kreatywności, designu, ekonomii oraz wymiany doświadczeń twórców i projektantów.
- Marek Cecuła – ceramik, animator niezależny, inicjator powstania Design Centrum Kielce. Animator wystaw i konferencji otwierających placówkę, wydarzenia uznanego za jedno z najbardziej inspirujących w mijającym roku w tej części Europy.
- Krzysztof Candrowicz – dyrektor Łódź Art Center, organizatora Łódź Design Festival, wiodącego w Polsce wydarzenia tego typu. Z roku na rok sensownie podwyższa poziom organizacyjny i merytoryczny wydarzenia.
- Rafał Desczyk – dyrektor Dobroteki, nowo powstałego miejsca przenikania wiedzy i doświadczeń między designem, rzemiosłem i przemysłem. Animator lokalnego przemysłu meblowego, jednej najważniejszych branż w Polsce.
- Fundacja Creative Project – założona przez Ankę Pietrzyk-Simone, Miśkę Miller-Lovegrove, Monikę Unger i Agnieszkę Kwiatkowska-Dragic. Dzięki inicjatywom Fundacji (wystawy, publikacje, PR) polski design zafunkcjonował za granicą jako spójna marka, bogata w ludzi i dziedzictwo.
- Agnieszka Jacobson-Cielecka – dyrektor programowa ds. designu w School of Form. Współtworzyła innowacyjny w skali światowej program kształcenia projektantów. Kuratorka wielu wystaw, w tym wędrującej po świecie ekspozycji Unpolished – Young Design from Poland.
- Matylda Krzykowski – współzałożycielka Depot Basel w szwajcarskiej Bazylei. Kuratorka wystaw designu w tym bardzo dobrze przyjętej The Front Room podczas Mediolańskiego tygodnia designu.
- Krystyna Łuczak-Surówka – kuratorka, wykładowca ASP Warszawa. Poprzez codzienną pracę ze studentami, organizację wystaw i autorski blog ocala od zapomnienia najlepsze polskie projekty.
- Anna Vonhausen – projektantka i dyrektor kreatywna Sitag Formy Siedzenia. Sprawnie, z rozmachem i ponad podziałami zaprezentowała polskich laureatów nagród Red Dot organizując cykl imprez Red Dot Night.
- Bartosz Zamirowski – prezes Galerii Wnętrz Domar. Inspirator corocznych Nocy z dizajnem i cyklu spotkań branżowych, okazji do wymiany opinii, wiedzy i doświadczeń.
Kategoria – Kreator:
- Andrzej Bikowski – od kilkunastu lat projektuje obuwie sportowe dla Adidasa, Gino Rossi i Ecco. Jego ostatnia kolekcja dla Ecco jest uważana za jedną z ciekawszych kolekcji marki w ostatnich latach.
- Code Design – śląskie studio projektowe. Zaprojektowany przez nie piekarnik ZEN dla marki Amica został nagrodzony prestiżową nagrodą The Best of The Best – Red Dot.
- Aleksandra Gaca – rozwija autorskie wzory i techniki tworzenia tkanin trójwymiarowych o właściwościach akustycznych. Projektuje m.in. dla Casalis i Hermesa.
- Maria Jeglińska – projektuje m.in. dla Ligne Roset. Była kuratorką wystaw podczas London Design Festival i Łódź Design Festival uważanych za niezwykle syntetyczne, atrakcyjne wizualnie i merytorycznie.
- Lidia Kalita – główna projektantka marki Simple. Najnowsza kolekcja z odwagą przełamuje stereotypy. Stroje na jesień/zimę to energia barw i sentymentalny powrót do kobiecego seksapilu.
- Robert Konieczny – czołowy polski architekt. Jego najnowszy projekt Domu Autorodzinnego, to nowa typologia sposobu życia, gdzie samochód to stały łącznik między życiem domowym a światem zewnętrznym.
- Anna Orska – projektuje biżuterię. Jej ostatnie kolekcje zmieniły w Polsce postrzeganie ekskluzywności biżuterii, dotychczas determinowanej jedynie przez szlachetność kruszcu.
- Kamil Owczarek & Michał Gilbert Lach – duet projektowy marki Bohoboco. Bez kompleksów i sprawnie tworzą kosmopolityczna mieszankę stylów charakterystycznych dla największych ośrodków mody.
- Tomasz Rygalik – kierownik designu w Comforty i szef projektowego Studia Rygalik, którego prace sprawnie przenikają branżę przemysłową, przestrzenie publiczne, projekty społeczne i ideowe.
- Bashko Trybek – architekt i projektant związany z m.in. La Chance. Ma na koncie zaledwie klika projektów, za to każdy zebrał doskonałe recenzje za granicą. Szczególnie za kreatywne podejście do konstrukcji.
Kategoria – Strateg:
- Laura Andrukiewicz – menedżer marki Well Done w Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej Być Razem. Dzięki niej Fundacja to ewenement wśród pozarządowych instytucji. Akcesoria domowe Well Done to dla wykluczonych społecznie praca, dla projektantów styk z realnym światem, a dla biznesu rzetelny partner.
- Ryszard Balcerkiewicz – właściciel Noti. Najnowszą kolekcją brawurowo odświeżył charakter swojej marki i podkreślił nowy wizerunek polskich mebli. Zaangażowany w projekty edukacyjne i stażowe. W produkcji rozwija ideę fair trade.
- Michał Boni – minister administracji i cyfryzacji. Świadomy zmieniającego się świata konsekwentnie stymuluje wprowadzanie zmian w Polsce. Wspiera budowanie gospodarki opartej na wiedzy i rozwój kapitału intelektualnego.
- Michał Drożdż – dyrektor rozwoju produktu w fimie Zelmer. Sprawnie wyprowadził markę z minionego systemu. Innowacje wdraża poprzez design. Celne zaspokaja potrzeby dobrze określonej grupy klientów. Markę wyprowadza na lidera Europy Środkowej.
- Jakub Hrab – wiceprezes Marmorin. Angażuje firmę w programy stażowe i edukacyjne. Najnowszy projekt umywalki Uni łamie tabu i osobom niepełnosprawnym daje możliwość obcowania z funkcjonalnym i luksusowym przedmiotem.
- Mateusz Madelski – dyrektor ds. rozwoju w firmie Yes. Widocznie odświeżył wizerunek jednej największych polskich marek biżuteryjnych. Wprowadził autorskie nowości i nadał im ludzką twarz prezentując sylwetki projektantów w salonach na terenie całej Polski.
- Jolanta Pasynkiewicz – dyrektor kreatywna Comforty. Odważnie tworzy nową polską markę komfortowych mebli. Współpracuje z projektantami z Polski i zagranicy, tworząc zupełnie nową jakość i nowy autorski wizerunek naszego meblarstwa.
- Joanna Przetakiewicz – dyrektor kreatywna La Mania. W ciasnej branży stworzyła nową markę ubrań o oryginalnej i rozpoznawalnej stylistyce. Dzięki perfekcyjnie dopracowanej strategii celnie dotarła do nowoczesnych kobiet i ich pragnień.
- Zdzisław Sobierajski – właściciel Perfect Sobierajski. Dzięki współpracy z projektantami wdraża coraz lepsze, przyjazne i nagradzane urządzenia medyczne. Tym samym ułatwia życie pacjentom i pracę lekarzom.
- Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni. Prawdziwy gospodarz miasta kochanego przez mieszkańców i gości. Nowoczesnego, przemyślanego, przyjaznego. Tu design fascynuje od święta (Gdynia Design Days) i realnie służy na co dzień.
Design Alive Awards 2012 – gala rozdania nagród
15 listopada 2012 r.
Concordia Design
Poznań