Partycypacyjny wymiar kultury powiązany z rozwojem technologicznym i informacyjnym będzie tematem przewodnim tegorocznej interdyscyplinarnej edycji festiwalu Kultura 2.0, która od 26 do 27 października odbędzie się na warszawskim Mokotowie, w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
W programie festiwalu znalazły się m.in. wykłady i seminaria, digitalizacja prywatnych kaset VHS, warsztaty z edytowania haseł w Wikipedii, interaktywna wystawa, koncert w archiwalnej scenerii Jarocina, Familiada 2.0 i gra miejska wokół lokalnych zabytków. Wydarzenie Kultura 2.0 każdego roku stanowi centralny punkt polskich obchodów ustanowionego przez UNESCO, przypadającego 27 października, Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego.
Kultura 2.0 to termin nawiązujący do powstania nowego obiegu kultury, kształtowanego przez doświadczenie korzystania z mediów cyfrowych oraz przez możliwości, jakie te media oferują. Tegoroczna edycja festiwalu to już szósta odsłona projektu.
Poszerzona formuła wydarzenia, całkowicie otwarta dla publiczności pozwoli ten społeczny i niezwykle aktualny temat, dotyczący wspólnej rzeczywistości w świecie nowych mediów i zmieniającej się kultury, zgłębić zarówno teoretycznie jak i praktycznie. Program festiwalu zbudowany został wokół trzech ścieżek tematycznych: Obywatel 2.0 w kulturze, Archiwa społeczne oraz Sztuka dla obywatelskości. Każdą z nich otworzy wprowadzenie w formie wykładu poświęcone obywatelowi w sieci, sposobowi w jaki indywidualna i zbiorowa aktywność przyczynia się do tworzenia relacji, więzi społecznych czy też jej wpływowi na kulturę. Cykl seminariów z aktywnym udziałem uczestników dotyczyć będzie m.in. tego, jak efektywnie wykorzystywać zdigitalizowane zbiory, jak inicjować powstawanie i wspólnotowo zarządzać archiwami społecznymi, wreszcie lepszego i tańszego modelu tworzenia filmów oraz otwierania się publicznych instytucji kultury na osoby do tej pory wyłączane m.in. niepełnosprawnych czy starszych.
Program Kultury 2.0 współtworzyć będą różnorodne warsztaty przeznaczone dla rozmaitych grup – ludzi młodych i oswojonych z siecią, nauczycieli, seniorów, ale także wszystkich zainteresowanych tym, by jak najskuteczniej wykorzystywać nowe technologie dla swojej społeczności. Będzie można zdobyć praktyczną wiedzę m.in. jak legalnie korzystać z internetowych zasobów muzycznych, sprawnie tworzyć i edytować hasła w Wikipedii, nauczyć się audiodeskrypcji czyli słownego opisu obiektów służącego odbiorowi treści wizualnych osobom z dysfunkcjami wzroku, przejść kurs programowania w języku Processing wykorzystywanym m.in. przy projektowaniu graficznym, zdobyć wiedzę na temat tego jak zainicjować i prowadzić tworzenie archiwum społecznego – swojej dzielnicy, hobby lub wydarzenia, czy jak zrobić to samemu?.
Przez cały czas trwania festiwalu otwarta będzie również jego integralna część, ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem wystawa i miejsce twórczej interakcji z nowomediową sztuką Wejdź na Poziom 2.0. Prezentowane prace, instalacje, jak również gry zostały wyselekcjonowane w formule open call. W ubiegłych latach wystawiennicza przestrzeń Wejdź na Poziom 2.0 zachęcała m.in. do symulowanej podróży w czasie i przestrzeni, w tym roku odwiedzający będą mogli m.in. zdigitalizować swoje kasety magnetofonowe oraz kasety VHS z lat 90. (z których powstanie archiwum okresu przełomu ‘89/’90), posłuchać muzyki generowanej przez chaotyczny ruch wahadła, które trzeba samemu wprawić w ruch – Soundloom, zaprojektować sobie torbę nawiązującą do designu siatek powszechnie używanych w latach 70., bawić się drewnianym Woodym, który sam odnajdzie narysowaną flamastrem trasę, wcielić się w modela lub modelkę i przymierzyć kostium, który jest nie tylko uszyty, ale i stworzony za pomocą mappingu (Progressive fitting) lub zobaczyć siebie na zdjęciach z lat 60., 70. i 80.
Głównym wydarzeniem artystycznym będzie koncert punkrockowy w archiwalnej scenerii Jarocina – Audio: Babilon 2:0, odwołujący się do hasła przewodniego Kultury 2.0 – obywatela i obywatelskości. W surowej przestrzeni dawnej ślusarni spotkają się dwa pokolenia muzyków – artyści polskiego undergroundu lat 80. i 90. oraz ich młodsi koledzy – inspirujący się tamtymi czasami, zarówno w sensie muzycznym, jak i w odniesieniu do postawy wobec świata i systemu. Koncert na żywo odbywać się będzie w dialogu z archiwalnymi materiałami audiowizualnymi pochodzącymi sprzed 30 lat i udostępnionymi przez TVP Kultura. W tym zestawieniu interesuje nas w jaki sposób pamięć trwa i wciąż oddziałuje w żywej twórczości, muzyce, tekstach piosenek i scenicznej energii, i na ile atmosfera tamtych lat staje się możliwa do odtworzenia, czy przywołania poprzez materiały audiowizualne, archiwa – zarówno te oficjalne, jak i prywatne, oddolnie tworzone przez obywateli.
Wśród aktywności proponowanych uczestnikom festiwalu znajdzie się ponadto gra inspirowana raportem Centrum Cyfrowego Obiegi Kultury, pozwalająca na wcielenie się w rolę muzyka, właściciela teatru bądź widza. Figurami będą uczestnicy gry, zaś planszą specjalnie zaaranżowana przestrzeń pozorująca instytucje, miejsca, osoby, czy przedmioty umożliwiające wykonanie konkretnego zadania: wydanie książki czy wystawienie spektaklu. Proponowana jej forma to wersja BETA, czyli pierwsza próba gry, a każdy gracz przyczynia się do jej rozwoju. Scenariusz i zasady gry powstają na wolnej licencji Creative Commons i zostaną udostępnione w sieci.
Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia pierwszego dnia wydarzenia przeprowadzi wśród uczestników sondaż dotyczący zachowań i zwyczajów w sieci, na podstawie których opracowany zostanie finał teleturnieju na wzór znanego programu telewizyjnego, prawdziwa Familiada 2.0. Po dwóch stronach staną zaproszeni na festiwal goście oraz uczestnicy.
Festiwal Kultura 2.0
Od 26 do 27 października
Narodowy Instytutu Audiowizualnego
ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa