4 listopada w Atlasie Sztuki w Łodzi odbędzie się spotkanie z Profesorem Stanisławem Fijałkowskim z okazji 90. urodzin. Spotkanie z Jubilatem poprowadzi prof. dr hab. Maria Poprzęcka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Z okazji Jubileuszu Profesora Stanisława Fijałkowskiego Atlas Sztuki wspólnie z Instytutem Wydawniczym Książka i Prasa wydał książkę Zbigniewa Taranienki Alchemia obrazu. Rozmowy ze Stanisławem Fijałkowskim. Publikacja ta, to zapis rozmów jakie z Jubilatem w okresie od 19 kwietnia do 31 maja br. przeprowadził prof. dr hab. Zbigniew Taranienko. W książce Profesor Stanisław Fijałkowski dzieli się z czytelnikiem swoim doświadczeniem malarza, grafika i nauczyciela. To książka o warsztacie artysty, o filozofii, życiu i sztuce a także o mistyce.
Książka ukazała się w serii wydawniczej Le Monde diplomatique/artystyka. W spotkaniu w Atlasie Sztuki weźmie udział autor książki – prof. dr hab. Zbigniew Taranienko.
Stanisław Fijałkowski jest malarzem i grafikiem. Urodził się 4 listopada 1922 roku w Zdołbunowie na Wołyniu. W latach 1944-45 przebywał na robotach przymusowych w Królewcu. Od roku 1946 związany był z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi (ówczesną PWSSP) początkowo jako uczeń Stanisława Strzemińskiego i Stefana Wegnera ( dyplom uzyskał u Ludwika Tyrowicza), a następnie jako pedagog w macierzystej uczelni, od 1983 roku profesor. Pełnił tam funkcje prorektora i dziekana Wydziału Grafiki, a w 2002 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wykładał gościnnie na Uniwersytetach w Giessen, w Mons i w Marburgu.
Artysta reprezentował Polskę na Biennale w São Paulo (1969) oraz na Biennale w Wenecji (1972). Był wiceprezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia drzeworytników XYLON, z siedzibą w Szwajcarii, do roku 2000 był przewodniczącym polskiej sekcji XYLONU. Był przez wiele lat członkiem władz okręgowych i Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków, w latach 1974-79 wiceprezesem Polskiego Komitetu AIAP (Association Internationale des Arts Plastiques). Jest też członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk z siedzibą w Salzburgu oraz Belgijskiej Królewskiej Akademii Nauki, Literatury i Sztuk Pięknych.
Przetłumaczył na język polski dwie książki Wasyla Kandyńskiego: Punkt i linia a płaszczyzna oraz O duchowości w sztuce, a także Świat bezprzedmiotowy Kazimierza Malewicza. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Został uhonorowany złotym medalem Zasłużony Kulturze ‒ Gloria Artis , a także Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta.
Jego prace znajdują się w licznych zbiorach w Polsce i za granicą m.in. w Graphische Sammlung Albertina w Wiedniu, Galerii Trietiakowskiej w Moskwie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Tate Gallery w Londynie.
Jacek Michalak
Spotkanie z Profesorem Stanisławem Fijałkowskim
Spotkanie odbędzie się 4 listopada 2012 roku o godzinie 12.00
Atlas Sztuki
ul. Piotrkowska 114/116
Łódź