17 i 18 stycznia w poznańskiej School of Form odbędzie się konferencja poświęcona interdyscyplinarnosci w projektowaniu pt. NieWIDZIALNY Dizajn.
Projektowanie już dawno przestało być sprawą wyłącznie dizajnerów – w jego tworzenie zaangażowani są także przedstawiciele innych obszarów: nauki, kultury, biznesu czy administracji publicznej.
Wraz ze zmianami roli i funkcjonowania projektowania, zmieniają się parametry dobrego dizajnu – to już nie tylko to, co widzialne – estetyka i ładnie zaprojektowane logo czy meble – to coraz częściej wszystko to, co niewidzialne – sposób myślenia i działania przejawiający się w specyficznym podejściu do rozwiązywania złożonych problemów współczesnego świata. Wraz z tym zmienia się też społeczna rola projektantów, którzy nie tylko są odpowiedzialni za estetyzację kultury materialnej, ale coraz częściej pełnią rolę kulturowych pośredników między produkcją a konsumpcją (Bourdieu, du Gay) lub zyskują reputację profesjonalnych innowatorów (Waisberg). Dizajnerzy nie tworzą swoich innowacyjnych rozwiązań w próżni – współpracują ze specjalistami różnych dziedzin. Interdyscyplinarna współpraca i praca zespołowa umożliwiają całościowe podejście do złożonych zagadnień współczesności.
Interdyscyplinarne myślenie projektowe (design thinking) to podejście z powodzeniem stosowane w procesach wymyślania nowych produktów, tworzenia usług czy projektowania przestrzeni i interakcji. Organizatorom konferencji wydaje się ważne zebranie polskich dobrych przykładów interdyscyplinarnych działań projektowych. Dlatego organizują wydarzenie, które będzie przeglądem modelowych rozwiązań, a także pozwoli na dyskusję o potencjałach takiej współpracy i możliwych barierach czy zagrożeniach, która będzie możliwa dzięki poznaniu przykładów konkretnych projektów (case studies).
Wydarzenie będzie miało formułę naukowej konferencji połączonej z prezentacjami prac dizajnerów. Organizując je zostanie stworzona przestrzeń wymiany doświadczeń dla teoretyków i praktyków projektowania, umożliwiając dzielenie się wiedzą i doświadczeniami na przykładach zrealizowanych projektów. Celem organizatorów jest zbliżenie przedstawicieli różnych środowisk: projektowania, nauki i biznesu, którzy w codziennej rzeczywistości nie zawsze mają szansę na wymianę myśli i doświadczeń.
Sugerowany zakres tematyczny:
- każdy produkt opowiada historię – jaką wiedzę o użytkownikach, warunkach życia, potrzebach i praktykach społecznych przekazują masowo wytwarzane produkty?
- projektowanie nie zawsze materialne – projektowanie systemów, usług, doświadczeń, relacji, komunikacji i interakcji
- przestrzeń jest wszędzie – dizajn w przestrzeni prywatnej, publicznej i wszędzie pomiędzy (in-between)
- design (not) for all – projektowanie dla wszystkich czy dla wybranych grup społecznych (np. dzieci, seniorzy, kobiety, mężczyźni etc.)?
- form follows technology – technologie produkcyjne w postindustrialnym społeczeństwie
- dizajn strategicznie istotny – projektowanie w biznesie, design thinking, strategie oparte na dizajnie
- projektowanie społecznie odpowiedzialne – włączanie i wyłączanie społeczne, projektowanie dla czy z ludźmi, współprojektowanie, rozwój społeczności w oparciu o dizajn
- ekologia to nie tylko drewniane klocki i szary papier – nowe wymiary zrównoważonego rozwoju i dobrego dizjanu;
- moda daleka od gwiazd – jakie wyzwania stawiają współczesne trendy projektantom ubioru?
- design studies – dlaczego powstały, jaką wiedzę generują, jakie badania promują?
- myślenie a robienie – filozoficzne inspiracje w projektowaniu
Konferencja NieWIDZIALNY Dizajn
17-18 stycznia 2013 r
School of Form
Poznań