Od 16 listopada do 25 listopada trwać będzie Audio Art Festiwal w Krakowie.
Audio Art jest eksperymentalną i postmodernistyczną sztuką przełomu wieków, która integruje sztuki wizualne z dźwiękowymi. Występuje w formie koncertów, performance i instalacji. Audio Art tworzy nową koncepcję źródła dźwięku: obiektu i instrumentu muzycznego w określonej przestrzeni i czasie. Jest też sztuką personalną – kompozytor, konstruktor i wykonawca unifikują cały proces tworzenia i wykonania dzieła. Festiwal Audio Art prezentuje artystów z całego świata oraz ich premierowe projekty. W ramach festiwalu odbywają się także prezentacje spoza nurtu Audio Art.
Koncerty, performance i spora ilość instalacji Audio Art Festiwal będą prezentowane głównie w Akademii Muzycznej, w galerii Bunkier Sztuki, w Goethe-Institute w Krakowie oraz Małopolskim Ogrodzie Sztuki.
Instalacje pokazywane w tym roku w większości penetrują przestrzeń akustyczną miasta (Smolicki – Street Sampling, Poznańska – Soundmazes) i otwartych przestrzeni plenerowych (Knittel – 4 Pory Roku). Prezentują także oryginalne obiekty akustyczne (Laporte – Khrônos i Pendulum), oraz unikalne instalacje wysokich napięć (Walentynowicz – in fear of dead enigma,Verstraete – testing), czy też niedawno skonstruowaną interaktywną przestrzeń wirtualną (Nowak – …)
W bloku koncertów wystąpią:
- Ignaz Schick z Dawidem Szczęsnym z Berlina,
- znany performer Atau Tanaka ze swoim performancem interaktywnym,
- słynny felicista Robert Dick z Nowego Jorku, pionier permanentnego oddechu i gry akordowej na flecie poprzecznym wystepujący z awangardowym wokalistą Thomasem Bucknerem,
- Zhang Xiaofu, Hans W. Koch z Kolonii prezentujący unikalne alternatywne instrumenty hybrydowe,
- grupa wrocławska Małe Instrumenty przyjeżdżająca na festiwal ze swoim specjalnie przygotowanym na Rok Cage’a projektem Toy Piano,
- Tomasz Gwinciński, gitarzysta i perkusista, współzalożyciel sceny yassowej, występujący ze swoim orginalnym projektem solowym,
- wiedeńska skrzypaczka Mia Zabelka (18.11), łącząca wirtuozerię skrzypcową z wyrafinowaną elektroniką,
- duet kanadyjski Jean-Francoise Laperte i Benjamin Thigpen z premierowym projektem Rust,
W drugim tygodniu odbędzie się wiele koncertów muzyki improwizowanej, na których wystąpią:
- Tirvyous Wagon, kwartet zainicjowany przez perkusistę Qbę Janickiego,
- zespół młodych artystów Wideo z Louisville University wystąpi wspólnie z Dominikiem Strycharskim 23 listopada,
- wybitna skrzypaczka Barbara Lüneburg wystąpi z Marko Cicili z programem łączącym wirtuozerię skrzypcową i elektronikę zarówno dźwiękową jaki wideo, a także laserową.
- Tefiton – projekt niemieckiego duetu Claus van Bebbe, pioniera gry na preparowanych gramofonach oraz niezwykle dynamicznego gitarzysty Erhard Hirt z Münster
- Gregorio Jimenez z Walencji. który zaprezentuje interaktywny projekt muzyczny
W ostatni dzień festiwalu odbędą się trzy koncerty: X-Quartet z Bazylei, zespół Sławka i Qby Janickich, Wojtka Mazzola oraz Steva Buchnana z Genewy (taniec perkusja i elektronika).
Performance reprezentowane są przez wiele projektów, zgodnie z trójdzielnym rozdziałem na rożne formy prezentacji:
- Victory Project Erici Mott i Ryana Ingebritsena z Chicago łączący taniec, wideo i dźwięk interaktywny zostanie zaprezentowany w Małopolskim Ogrodzie Sztuki 23 listopada.
- 8-kanałowy performance Denisa Kolokola z Tomkiem Chołoniewskim sterowany przez system Kinect w równym stopniu nawiązujący do gestu tanecznego, jak i dyrygenckiego zostanie zaprezentowany 23 listopada.
- Moniek Darge zaprezentuje przekrój działań słynnej grupy Logos z Gandawy, głównie projekty Music Boxes oraz Man and the Machine.
- Zach Layton z Nowego Jorku specjalizuje się w performancach zamieniąjcych fale półkul mózgowych na strukty dźwiękowe, to jeden z najbardziej niezwykłych projektów sztuki dźwiękowej.
Na koniec festiwalu zaprezentowany zostanie najnowszy projekt Indians Roberta Curgenvena z Cornwall w Australii oraz Ludomira Franczaka z Lublina.
Audio Art Festiwal
Od 16 do 25 listopada 2012roku
Kraków