Od 17 listopada do 27 grudnia w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora w Krakowie można oglądać 10. Instalację MOLAF Museum of Longing and Failure [Muzeum Tęsknoty i Porażki]. Wystawa organizowana jest w ramach projektu Muzeum Migrujące.
MOLAF Museum of Longing and Failure [Muzeum Tęsknoty i Porażki] prowadzone jest przez Andrew Taggarta i Chloe Lewis, kanadyjskich artystów mieszkających w Bergen w Norwegii. Jest to jednostka kolekcjonująca i wystawiająca wyłącznie niewielkie prace rzeźbiarskie, ucieleśniające pojęcia tęsknoty i porażki. We współpracy ze współczesnymi artystami i kolektywami, MOLAF dąży do wizualnego ujawnienia tych pól pojęciowych. Początkowo usytuowane w Bergen, muzeum pojawia się od czasu do czasu w różnych miejscach, takich jak byłe biuro poszukiwacza złota z przełomu wieków Alexa McDonalda w Dawson City w Kanadzie czy okienko klimatyzacji w dawnej lokalizacji instalacji Sklep (1961) znanego artysty–kolekcjonera Claes’a Oldenburga w Nowym Jorku, przy East 2nd Street pod numerem 107.
W krakowskiej odsłonie MOLAF będzie można zobaczyć prace artystów zaproszonych do projektu: Shane Ehman, Pedro Gomeza-Egana, Nedregard&Hillary, Karen Nikogol oraz Szaszor&Klass. Będzie to pierwsza prezentacja Muzeum w tej części Europy, ale nie pierwsza wizyta artystów w Polsce. W ramach projektu rezydencyjnego w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Taggart i Lewis skupili się na niedokończonej rekonstrukcji siedziby instytucji, a swoim rozważaniom nadali formę wystawy.
10. Instalacja MOLAF będzie prezentowana w przestrzeni pokoju Tadeusza Kantora.
Galeria – Pracownia, Ostatni Pokój, Biedny Pokoik Wyobraźni to nazwy, pod jakimi funkcjonuje jedna z siedzib Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka mieszcząca się przy ul. Siennej 7/5 w Krakowie. W skład tej części Cricoteki wchodzą obecnie dwie przestrzenie. Pierwsza to niewielki pokój, w którym artysta mieszkał i tworzył w latach 1987-1990. Wyposażenie tej pracowni po śmierci Tadeusza Kantora zostało przekazane Cricotece w depozyt, a następnie częściowo przez nią odkupione od rodziny artysty. W sąsiedztwie pracowni powstała galeria, której budowę, rozpoczętą jeszcze za życia artysty, Cricoteka dokończyła z początkiem lat 90.
Muzeum Migrujące w niekonwencjonalny sposób wprowadza w nową misję Cricoteki, która w 2013 roku otworzy nową siedzibę w dzielnicy Podgórze w Krakowie. Multidyscyplinarny projekt, składający się z wydarzeń inspirowanych twórczością Tadeusza Kantora, ma na celu prezentację nowych kierunków w planowanej działalności instytucji. W ramach projektu Cricoteka zaproponuje między innymi odkrywanie miejsc związanych z działalnością Tadeusza Kantora oraz spotkania z niezwykłymi postaciami ze świata sztuk wizualnych i teatru.
10. Instalacja MOLAF Museum of Longing and Failure [Muzeum Tęsknoty i Porażki]
Od 17 listopada do 27 grudnia 2012 roku
Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora, ul. Sienna 5/7
Kraków