22 listopada w ramach Book it ! – kilka zdań o muzyce w Warsztatach Kultury w Lublinie odbędzie się spotkanie autorskie z Pawłem Kelnerem Rozwadowskim.
Book it! – kilka zdań o muzyce to cykl wieczorów autorskich poświęconych życiu i twórczości znanych artystów polskiej sceny muzycznej. W Warsztatach Kultury spotkać można autorów lub bohaterów niedawno wydanych książek o tej tematyce.
Pretekstem i fundamentem każdego spotkania jest rozmowa o książce, ale też o życiu, kulturze, muzyce i ludziach. Za każdym razem wygląda to inaczej. Niekiedy przedstawione zostają barwne opisy czasów w których przyszło tworzyć zaproszonym gościom, innym razem zabawne anegdoty ze światka artystów, a czasem prawdziwie przejmujące, prywatne historie. Czasem muzycy dzielą się wspomnieniami z tras koncertowych, a czasem życiową mądrością i refleksjami na ważne tematy.
Każde ze spotkań składa się z kilku części, które wspólnie stworzą barwne obrazy zapraszanych gości, gatunków muzycznych i historii polskiej sceny muzycznej. Obok rozmów i dyskusji, można zobaczyć unikalne filmy, a każdy wieczór kończy koncert.
Pretekst do najbliższego spotkania stanowi wydana niedawno przy udziale Uniwersytetu Warszawskiego książka Pawła Rozwadowskiego To zupełnie nieprawdopodobne. Nie jest to typowa autobiografia, ale raczej zbiór wspomnień i psychodeliczna, momentami zabawna historia jego życia. Autor swoją przygodę z muzyką zaczynał już w latach siedemdziesiątych, kiedy wraz z pierwszą falą punk rocka i new wave w Polsce, założył grupę Formit. Był to rok 1978, a dwa lata później pojawił się już jeden z najważniejszych i najbardziej frapujących zespołów polskiej alternatywy, legendarny Deuter.
Deuter w zasadzie od początku wymykał się wyraźnym klasyfikacjom. Był to z jednej strony zespół punkowy, z drugiej jako jeden z pierwszych w Polsce próbujący miksować ostre brzmienia i zaangażowany przekaz z muzyką funk i reggae, która wtedy osiągała już sporą popularność. To samo można powiedzieć zresztą o liderze Deutera – Pawle Rozwadowskim.
Kelner, w całej swojej drodze muzycznej był niezwykle eklektyczny, poszukujący, nierzadko wyznaczający nowe kierunki, a niekiedy, wyprzedzający pewne zjawiska. Poza związkami z funky, próbował eksploatować takie gatunki jak rap czy soul, czyli muzykę, która szczyt popularności osiągnęła w Polsce dekadę później, w latach 90. Słynny singiel Deutera – Średniowiecze jest właśnie przykładem tej syntezy gatunkowej. W międzyczasie, w roku 1983, wraz ze swoim przyjacielem i kolejną ikoną undergroundu, Robertem Brylewskim, Kelner zakłada najsłynniejszą do dziś w Polsce reggae’ową formację Izrael. Grupa praktycznie z marszu, nagrywa jeden z najważniejszych albumów tamtych lat – Biada, biada, biada i na stałe zapisuje się w kanonie krajowej sceny niezależnej.
Lata 90. to dalsze poszukiwania artysty, w tym m. in. duet Max i Kelner czyli jego i Brylewskiego głos w muzyce elektro (album Techno terror), wspólna płyta i trasa z Dezerterem oraz udział w projekcie Tribute to Rejestracja.
Dziś Paweł Rozwadowski, poza tym, że dalej koncertuje ze swoimi najważniejszymi grupami – Deuter i Izrael, oddaje się z powodzeniem działalności literackiej. W Warsztatach Kultury wystąpi więc w podwójnej roli – pisarza oraz muzyka, dając na zakończenie wieczoru kameralny koncert wraz z Karolem Kolorem Gadzało (basista m. in. grupy Miąższ, na stałe związany z Lublinem).
Book it ! – kilka zdań o muzyce
22 listopada 2012 roku, godz. 19:00
Warsztaty Kultury, ul. ks. J. Popiełuszki 5 w Lublinie