Od 22 do 25 listopada w Muzeum Etnograficznym w Toruniu potrwa 5. edycja Festiwalu Antropologii Wizualnej ASPEKTY.
Prezentowane w ramach festiwalu filmy poruszają tematykę odmienności kulturowej, zwyczajów, dialogu międzykulturowego, opisując codzienność wybranych grup społecznych. Tematem interesującym organizatorów przede wszystkim jest człowiek, jego życie, jego świat. To, co jest dla niego szczególnie ważne – dom, rodzina, praca, zwykła codzienność, a więc świat, w którym czuje się dobrze, który zna. Pokazywane filmy koncentrują się na dopasowywaniu się do nowych warunków życia, poszukiwaniach tożsamości, twórczych działaniach, które mają na celu pomóc zakorzenić się w obcym miejscu (nie tylko w sensie geograficznym, nowym, nieznanym często staje się współczesny świat, zmieniający się w niewyobrażalnym tempie).
W repertuarze festiwalu nie zabraknie obrazów dotyczących tradycji, jako zasady organizującej życie społeczności, mówiącej o pewnych elementach kultury, zarówno istniejących w formie ciągłej i niezmiennej, jak i tych podlegających przekształceniom i przeobrażeniom. Widzowie będą mogli zapoznać się m.in. z życiem Mursi i Masajów, karnawałowym świętowaniem społeczności górskich, współczesnymi zwyczajami dotyczącymi pochówków, działaniami czarownika z Kamerunu, problemami hinduskich emigrantów w Londynie, wierzeniami związanymi z Gangesem. Nie zabraknie filmów prezentujących sztukę oraz rzemiosło z najodleglejszych zakątków świata. W programie znajdzie się również film przedstawiający sylwetkę jednego z najwybitniejszych etnografów, Bronisława Malinowskiego. Bogaty zakres tematyczny sprawi, że każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie.
Festiwal Antropologii Wizualnej ASPEKTY jest corocznym wydarzeniem, którego głównym celem jest promocja i prezentacja filmów z zakresu antropologii wizualnej. Według organizatorów antropologia wizualna jest nie tylko dziedziną naukową – jest specyficznym rodzajem prezentacji ludzi, ich kultury, zwyczajów, życia codziennego, który charakteryzuje się niesamowitą wrażliwością i subtelnością w opisie ludzkiego życia. Ten właśnie sposób widzenia ludzi i ich codziennego życia organizatorzy pragną przybliżyć nie tylko antropologom, ale także tym wszystkim, którzy chcą spojrzeć na społeczności ludzkie z większym zrozumieniem. Antropologia wizualna to bowiem nie tylko opis ludzkiej kultury, to także próba jej zrozumienia, uchwycenia jej ulotności i wieloznaczności
Festiwal Antropologii Wizualnej ASPEKTY organizowany jest od 2007 roku. Dwie pierwsze edycje Festiwalu odbywały się wyłącznie jako pokazy filmów. Od roku 2009 Festiwal prowadzi konkurs na najlepszy film antropologiczny.
Festiwal Antropologii Wizualnej ASPEKTY
22-25 listopada 2012 r.
Muzeum Etnograficzne
Toruń