Maria Strzelecka otrzymała nagrodę publiczności za pracę Mama Anarchia podczas festiwalu sztuki zaangażowanej Passion for Freedom w Londynie.
Na odbywającym się w dniach 3-10.11.2012 festiwalu prezentowane są prace niepokornych artystów, tych którzy występują w obronie wolności i praw człowieka, piętnują otaczające nas zakłamanie, dwulicowość, cenzurę. Do udziału w pokazie jury wybrało najciekawsze dzieła 36 twórców z 30 krajów, między innymi z Kuby, Pakistanu, Chin, Afganistanu, Wielkiej Brytanii, Włoch i USA oraz Polski. Polska artystka Maria Strzelecka zaprezentowała obraz Mama Anarchia. Dzieło polskiej malarki otrzymało nagrodę publiczności.
Artyści, z pomocą różnych środków wyrazu, takich jak video, instalacje, malarstwo i rzeźba, otwarcie wyrażają swoje opinie na tematy, które najchętniej zamietlibyśmy pod dywan. Nasze społeczeństwo przyjmuje wolność za wartość nienaruszalną i niezbywalną. Zbyt łatwo zapomina o tym, że kiedyś musieliśmy o nią walczyć i dlatego należy ją chronić.
Mówi Agnieszka Kołek, kurator wystawy.
Maria Strzelecka w obrazie Mama Anarchia nadaje nowy wymiar walce o prawa kobiet.
Widzę Matkę Boską jako kwintesencję kobiecości, macierzyństwa i siły. To jest główny motyw w mojej pracy. Mimo, że jej wizerunek wywodzi się z kultury chrześcijańskiej, jest przeze mnie pojmowana w szerszym kontekście, jako personifikacja pierwotnej siły natury, dająca życie i opiekę. W tym obrazie chciałam nie tylko wyrazić swoje poparcie dla dziewcząt z Pussy Riot ale również zwrócić uwagę na odwagę wielu kobiet, które toczą prywatną walkę o wolność i prawo do głosu we własnych domach, bez rozgłosu, bez wsparcia.
wyjaśnia artystka
Passion for Freedom jest apolityczną organizacją non profit skupiającą środowiska artystyczne i media. Pierwsza edycja festiwalu Passion for Freedom miała miejsce w 2009 r. Od tego czasu co roku odbywa się on w murach galerii sztuki współczesnej nieopodal Tate Modern w Londynie. Celem festiwalu jest zwrócenie uwagi na wartość, jaką jest wolność per se, która jest warunkiem niezbędnym dla rozwoju zdrowego społeczeństwa.
Passion for Freedom używa uniwersalnego języka sztuki, aby podkreślić ponadczasowe wartości przynoszące pożytek naszym społeczeństwom.
Wyróżnieni artyści: Amiri Hangama, Osailys Milian Avila, Maureen Bachaus, Eskild Beck, Azadeh Behroozi, Eliza Bennett, Gary Betts, John Bonafede, Elisabeth Sarianne Breuker, Victoria Burgher, An Deceuninck, Fiona Dent, Johan van der Dong, Alice Eikelpoth, Ferri Farahmandi, Luciana Franzolin, Elisabeth Gascoigne, Helen Gorrill, Georges Hala, Paul Harrison, Haleh Jamali & Monica de Ioanni, Joy Johnson, Matthew Lloyd, Peter Leigh, Michael Massaro, Wendy Nelson, Renato Niemis, Pacorrosa Cuevas Rosa, Abdullah Qureshi, Ricky Romain, Sausan Saulat, Schgor Francesca, Maria Strzelecka, Stephanie Taugner, Al Teleki, Matylda Tracewska
Maria Strzelecka – absolwentka wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Malarka, aktorka, wokalistka punkowych zespołów, właścicielka firmy odzieżowej Luka Bandita. Zajmuje się projektowaniem plakatów, ilustracji, animacji, efektów specjalnych do filmów. Najbardziej znane plakaty filmowe to Wojna polsko-ruska, Wszystko co kocham, Dzieci Ireny Sendlerowej. Wyróżniona na międzynarodowym festiwalu filmów animowanych w Krakowie za animacje Bajka. Autorka ilustracji do wystawy Ilustrowany Elementarz dizajnu (kurator Ewa Solarz) prezentowanej na Lodz Design Festival 2012. Obrazy olejne jej autorstwa znajdują sie w prywatnych kolekcjach w Anglii i Danii.
Maria Strzelecka, Mama Anarchia
Nagroda publiczności
Festiwal sztuki zaangażowanej Passion for Freedom
Londyn 2012
3 komentarzy
znakomicie ze sa artysci ktorzy tworza i mysla! <3 lubie
Mańka, gratulacje, Wspaniała praca oraz ważna nagroda !!!!
wiocha :/