Od 9 do 20 listopada trwa Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych w Łodzi. Organizowany jest na cześć łódzkiego kompozytora Aleksandra Tansmana.
Aleksander Tansman był kompozytorem i pianistą. Urodził się w Łodzi w 1897 w muzykalnej żydowskiej rodzinie. Jego ciotka była uczennicą Antona Rubinsteina. Pierwsze utwory skomponował w wieku lat ośmiu. Podczas I Wojny Światowej nastoletni Tansman grał w Filharmonii Łódzkiej. Pierwsze sukcesy kompozytorskie osiągnął zaraz po odzyskaniu przez państwo polskie niepodległości – w 1919 roku zdobył trzy pierwsze nagrody w pierwszym konkursie kompozytorskim odbywającym się w II RP.
W jego wczesnej twórczości spotkały się dwa żywioły: nowoczesny, awangardyzujący i romantyczny, narodowy – wywodzący się wprost od Fryderyka Chopina. Młody kompozytor spotkał się z ostracyzmem polskiej, a szczególnie warszawskiej krytyki muzycznej, dlatego też zdecydował się wyjechać do Paryża. Paszport odebrał z rąk premiera Ignacego Paderewskiego, który był wielkim admiratorem sztuki Tansmana. W 1927 roku Paderewski pojechał nawet do Stanów Zjednoczonych, żeby zobaczyć debiut łódzkiego kompozytora przed amerykańską publicznością. W Ameryce Tansman spędził czas II Wojny Światowej, w 1946 wrócił do Francji, gdzie mieszkał do śmierci w roku 1986.
Tansman był pierwszym polskim artystą nominowanym przez Akademię Filmową do Oscara za muzykę oryginalną, napisaną do filmu Gregory’ego Ratoffa Paris Underground. Dyplom Akademii, w którym podkreślono wyjątkowy wkład do kultury filmowej i mistrzostwo orkiestracji, Tansman otrzymał w 1945 roku.
Program festiwalu :
- 15 listopada 2012 roku
Tansman filmowy.
Transman podbił Hollywood i USA w końcu lat 20. XX wieku, w chwili narodzin Oscara. Jego utwory wykonywano nawet w Hollywood Bowl, dla 18.000 słuchaczy. W Hollywood Tansman komponował muzykę do filmów Juliena Duviviera (z którym współpracował już w latach 30.), Fritza Langa, Gregory’ego Ratoffa, Dudleya Nicholsa. Współpracował również ze słynnym producentem Davidem O. Selznickiem.
- 16 listopada 2012 roku
Finał IX Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych.
Ideą przewodnią konkursu jest promowanie wyróżniających się indywidualności muzycznych, niezależnie od ich specjalności. Pozwala to docenić perfekcję techniczną i interpretacyjną wykonawców, ale także osobowość. Udział w konkursie może wziąć każdy kto przyślę nagranie DVD swojego występu w repertuarze wcześniej ustalonym przez regulamin konkursu. Na podstawie 50 nagrań, jury składające się z wybitnych artystów i pedagogów z polski i zagranicy wytypowały cztery osoby, które wystąpią w Łodzi. Wśród nich: Michał Bryła – altówka (Polska), Alexey Mikhaylenko – klarnet (Rosja), Veneta Neynska – fortepian (Bułgaria), Aleksandra Szurgot – skrzypce (Polska). Orkiestra symfoniczną Filharmonii łódzkiej dyrygować będzie Luca Pfaff.
- 18 listopada 2012 roku
II Tempio Armonico.
Zostaną przedstawione utwory Tomaso Albinioniego, Evaristo F. Dall’Abaco, Antonio Vivaldiego, w wykonaniu Orkiestry Barokowej z Werony – Il Tempio Armonico, która po raz pierwszy wystąpi w Łodzi i Polsce. Orkiestra składa się z muzyków, którzy współtworzyli najważniejsze zespoły, związane z renesansem i rozwojem muzyki barokowej na świecie, w latach 70. i 80. XX stulecia i na przełomie wieków XX i XXI.
- 19 listopada 2012 roku
Vabeni. Václav Havel in memoriam.
Autorem Vabeni – monumentalnego dzieła – jest Kryštof Mařatka, pochodzący z Pragi, zamieszkały w Paryżu, który należy do grona najwybitniejszych twórców swego pokolenia na świecie. Mařatka jest laureat Konkursu Kompozytorskiego Tansman 2006. Tworzy na zamówienie UE, Republiki Czech, Francji, oraz takich twórców jak Patrick Gallois, Elżbieta Chojnacka, Michel Lethiec.
- 20 listopada 2012 roku
Finał Festiwalu: Gala operowa
Zostanie wystawiona po raz pierwszy w Łodzi opera Antonio Vivaldiego Tito Manlio, w trzech aktach, napisana została z okazji ślubu gubernatora Mantui i po raz pierwszy wykonana w 1719 roku. Autorem libretta jest Matteo Noris.
9. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych – Transman w Łodzi
Od 9 do 20 listopada 2012 roku