Od 7 do 16 grudnia w Warszawie potrwa XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie.
Festiwal Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie , to jeden z dwóch największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka.
W ciągu dziesięciu festiwalowych dni widzowie będą mieli okazję obejrzeć blisko dziewięćdziesiąt filmów z całego świata, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. W tym roku po raz pierwszy w historii projekcje festiwalowe odbędą się równolegle w dwóch polskich miastach: Warszawie (od 7 do 16 grudnia) i Lublinie (od 7 do 10 grudnia).
Jednym z punktów tegorocznego programu Watch Docs będzie retrospektywa twórczości Jafara Panahiego. W ramach festiwalu będzie można zobaczyć cztery obrazy Panahiego: Lustro (1997) , Krąg (2000), Na spalonym (2006) oraz jego ostatni film To nie jest film (2011) będący zapisem jednego dnia z życia Panahiego uwięzionego w areszcie domowym. Ten niezwykły dokument dotarł na projekcję w Cannes przemycony z Iranu na nośniku USB ukrytym w ciastku.
O nagrodę Watch Docs walczyć będzie piętnaście filmów. Wśród nich nagrodzony na festiwalu w Cannes Sofia’s Last Ambulance, rosyjski dokument Tomorrow, nagrodzony na festiwalach Sundance, Hot Docs i Full Frame The Law in These Parts, a także znakomicie przyjęty na festiwalu Tribeca High Tech, Low Life.
Na tegoroczny program filmowy Watch Docs składają się również cztery repertuarowe sekcje stałe: Chcę zobaczyć, czyli przegląd dokumentów dotyczących wydarzeń, postaci i tematów znajdujących się obecnie w centrum uwagi obrońców praw człowieka, Zbliżenia, w tym roku poświęcone sytuacji w Birmie, Dyskretny urok propagandy, tym razem koncentrujący się na propagandzie genderowych stereotypów – tu m.in. kilka starszych hollywoodzkich superprodukcji, zestaw archiwalnych filmów edukacyjnych, a także serbska komedia Parada – zdobywca nagrody publiczności na tegorocznym Berlinale oraz Nowe filmy polskie – najciekawsze polskie dokumenty społeczne ostatniego sezonu.
Dwunasta edycja Watch Docs to także z niecierpliwością oczekiwany przez festiwalową publiczność powrót sekcji filmów krótkometrażowych.
Ponadto w programie festiwalu znalazły się dwie retrospektywy tematyczne: Portret oprawcy, tu m.in. niepokazywany dotąd w Polsce błyskotliwy film Kevina Macdonalda Wróg mojego wroga, prezentujący niezwykłe koleje losu Klausa Barbiego – hitlerowskiego zbrodniarza, który po wojnie doradzał południowoamerykańskim dyktatorom oraz Framing the Other – retrospektywa poświęcona refleksji nad obrazem inności w kulturze, a zwłaszcza kulturze filmowej, w ramach której pokazany zostanie m.in. Rothstein’s First Assignment – niepokojący film o pierwszym zleceniu wybitnego amerykańskiego fotografa Arthura Rothsteina.
Podobnie jak w latach ubiegłych festiwalowa publiczność będzie miała szansę uczestniczyć w zajęciach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych dokumentalistów, w spotkaniach z twórcami prezentowanych filmów oraz ekspertami w dziedzinie praw człowieka, a także w pokazach specjalnych.
W Warszawie festiwalowe projekcje odbędą się w kinie Iluzjon, kinie Muranów, w kinie Lab i Laboratorium (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski) oraz w Starej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. W Lublinie filmy 12. WATCH DOCS będzie można zobaczyć w sali projekcyjnej lubelskiego ośrodka TVP.
XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie
Od 7 do 16 grudnia
Warszawa, Lublin