20 listopada o godz. 18.00 w krakowskiej Fabryce Emalia Oscara Schindlera odbędzie się debata zatytułowana Sztuka po Holokauście…
Debata rozwija tematy poruszone przy okazji wystawy Ocaleni z Holokaustu. Losy trójki żydowskich artystów, dramatycznie zmienione poprzez drugą wojnę światową, stały się punktem wyjścia do rozmowy nad tym, jak zmienia się artysta pod wpływem strasznej traumy? Czy zasadny jest podział na sztukę przed – i po Holokauście? Czy takie wyróżnienie nie jest nadużyciem?
W oparciu o te i wiele innych pytań organizatorzy chcą zaprosić do dyskusji wszystkich, starających się zrozumieć zmiany, które zaszły w ludziach pod wpływem wojny. Na ile mocną cezurę stanowiły lata okupacji – czy łatwiej jest o traumie zapomnieć, czy wykorzystać ją jako jeden z elementów własnej twórczości?
Debatę poprowadzi Justyna Nowicka (Radio Kraków).
W spotkaniu udział wezmą:
- Anna Baranowa (Uniwersytet Jagielloński)
- Artur Tanikowski (Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie)
- Maria Zientara (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, kurator wystawy Ocaleni z Holokaustu.
Ocaleni z holocaustu: J.Stern, E.Rosenstein, A.Nacht-Samborski. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa postanowiło stworzyć wystawę, która oczami jednostek przedstawi piekło okupacji. Bohaterami wystawy jest trójka artystów żydowskiego pochodzenia: Jonasz Stern, Erna Rosenstein i Artur Nacht-Samborski, których tragiczny los połączył się w latach 1939–1945. Ocaleli przed śmiercią dzięki pomocy Polaków, własnemu szczęściu i ogromnej woli przetrwania.
Na wystawie można poznać trzy indywidualne życiorysy opowiedziane i konkludowane sztuką, która w tym przypadku jest najbardziej przekonywującym autobiograficznym zapisem. Sztuka stała się ucieczką i indywidualną spowiedzią z tragicznych wspomnień. Zwiedzający mogą zapoznać się z niektórymi dziełami wymienionych krakowskich artystów.)
Debata Sztuka po Holokauście…
20 listopada 2012 r. (wtorek), godz. 18.00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera w Krakowie