W listopadzie, nakładem Wydawnictwa Sic!, ukaże się książka Boży podżegacz. Opowieść o Piotrze Skardze. Jej autorem jest Krzysztof Koehler.
Ksiądz Piotr Skarga, czyli Kazania sejmowe – to pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl, kiedy mówimy o tym wielkim Polaku, jezuicie, kaznodziei królewskim. Niewiele nam to jednak mówi o samej osobie pisarza, o innych jego dziełach, kontekście, w jakim powstawały, problemach, z jakimi musiał się mierzyć.
Do zbioru pozycji dotyczących życia i działalności Skargi dochodzi jeszcze jedna, nieco inna niż pozostałe. Książka Krzysztofa Koehlera to, jak sam jej podtytuł wskazuje, opowieść. Snuje ją autor w sposób niezwykle barwny, nie gubiąc jednak nic z rzetelności opracowań źródeł i ich interpretacji. W ten sposób żyjący na przełomie XVI i XVII wieku jezuicki pisarz okazuje się być człowiekiem z krwi i kości – wielkim Polakiem, który ma swoje zalety, ale i wady. Znając tło historyczne, tak wnikliwie opisywane przez badacza, problemy, przed jakimi stawał Skarga, inaczej zaczynamy patrzeć na spuściznę, przez wielu uważanego za postać kontrowersyjną, jezuity. Bo faktycznie, Piotr Skarga wzbudzał kontrowersje już za swojego życia i takim Bożym podżegaczem pozostał i do naszych czasów. Wymyka się też wszystkim jednoznacznym ocenom tych, którzy przyczepiają mu łatkę, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie ocenianą, polskiego konserwatysty. Można się z nim nie zgadzać, polemizować, ale na pewno nie da się przejść obok niego obojętnie.
Krzysztof Koehler urodził się w 1963 roku w Częstochowie. Jest poetą, historykiem literatury, eseistą, scenarzystą. Napisał siedem książek poetyckich, monografię o Stanisławie Orzechowskim, Stanisław Orzechowski i dylematy humanizmu renesansowego (2004), książkę – esej o przedstawieniach literackich szlacheckiego dworku Domek szlachecki w literaturze polskiej epoki klasycznej (XVI-XIX), (2005). Jest autorem antologii poezji sarmackiej Słuchaj mię Sauromatha (2002), wydawcą tekstów staropolskich: Stanisława Orzechowskiego i Rotundusa debata o Rzeczypospolitej (2009), Krzysztofa Warszewickiego i Anonima uwagi o wolności szlacheckiej (2010), Stanisława Orzechowskiego i Franciszka Stankara pisma o państwie i religii (2012).
Jest również autorem hipertekstu sarmackiego: www.palus-sarmatica.pl. Pracuje w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wykładał w Uniwersytecie Jagiellońskim, Rice University, Houston TX, Indiana University, Bloomigton IN, Illinois University of Chicago, Chicago Il oraz Akademii Ignatianum w Krakowie. Jest autorem programów telewizyjnych, scenariuszy do filmów dokumentalnych, współautorem filmu o Mikołaju Sępie-Szarzyńskim oraz widowisk telewizyjnych opartych na poezji XVII -wiecznej. W latach 2006-2011 był dyrektorem TVP Kultura. Mieszka w Krakowie.
Boży podżegacz. Opowieść o Piotrze Skardze, Krzysztof Koehler
Premiera: listopad 2012 roku
Wydawnictwo Sic!