Spektakl Korzeniec na podstawie powieści Zbigniewa Białasa, w wykonaniu Teatru Zagłębia z Sosnowca, w reżyserii Remigiusza Brzyka został laureatem X Fanaberii Teatralnych w Wałbrzychu.
Sosnowiec, 1913 – już za chwilę wybuchnie I Wojna Światowa i zmieni się polityczna mapa Europy, tymczasem redaktor miejscowej gazety Walerian Monsiorski próbuje rozwikłać zagadkę śmierci glazurnika Alojzego Korzeńca. Korzeniec to czarna komedia kryminalna. Jej sensacyjna intryga rozgrywa się w historycznych realiach wielokulturowego, carskiego miasta i Trójkąta Trzech Cesarzy, wśród galerii barwnych postaci prawdziwych i fikcyjnych Sosnowiczan. Za sprawą historycznych i przetworzonych zdjęć, przedmiotów, artefaktów wyłania się główny bohater opowieści – Sosnowiec/Sosnowice. Spektakl autorstwa wielokrotnie nagradzanego reżysera Remigiusza Brzyka (zdobywca Lauru Konrada na katowickim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej) i dramaturga Tomasza Śpiewaka, twórców głośnej Brygady Szlifierza Karhana w Teatrze Nowym w Łodzi (Łódzka Złota Maska dla najlepszego przedstawienia, Grand Prix na 1. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Postsoc Festival w Krakowie ). Przedstawienie jest teatralna adaptacją pasjonującej powieści prof. Zbigniewa Białasa, która stała się literackim wydarzeniem 2011 roku. Inspiracją do napisania powieści stał się dla autora kafelek umieszczony w posadzce sosnowieckiego domu przy ulicy Żytniej 16 – A. Korzeniec-Sosnowice. Korzeniec jest pierwszym tomem kronik sosnowieckich.
Korzeniec jest spektaklem pełnym energii i efektownym teatralnie, w którym scenografia zmienia się z minuty na minutę, a na scenie pojawia się około trzydziestu postaci. Historia sięgająca początków Sosnowca, opisana w doskonałej, świeżo wydanej powieści Zbigniewa Białasa pod tym samym tytułem, opowiadana jest na scenie poprzez losy jej bohaterów. Widać więc dobrze poszczególne role, a zarazem zespołowość gry i – powiedzmy od razu – dobre aktorstwo. Teatr Zagłębia pod nową dyrekcją Doroty Ignatjew zrobił duży krok naprzód, i to także w stosunku do spektakli, którymi już rok temu zwracał na siebie uwagę.
Kalina Zalewska, fragment recenzji
Teraz Korzeniec powalczy w Krakowie na Festiwalu Boska Komedia a później w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.