25 listopada w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbyła się premiera spektaklu Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć, którego reżyserką jest Iwona Kempa. Sztuka oparta jest na dramacie Petera Asmussena.
Spektakl jest prawdziwym koncertem na pięć kobiet współczesnego mistrza skandynawskich klimatów, najsłynniejszego dramatopisarza duńskiego i współautora scenariusza filmu Przełamując fale w reżyserii Larsa von Triera. Krok po kroku widzowie wnikają w skomplikowane koleje życia bohaterek, których opowieści prowadzą do bulwersującego i niespodziewanego zakończenia.
W spektaklu występują: Bożena Adamek, Dominika Bednarczyk, Dorota Godzic, Marta Konarska, Anna Tomaszewska.
Iwona Kempa jest absolwentką teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydziału Reżyserii Dramatu w PWST w Krakowie, laureatką nagrody im. Bohdana Korzeniewskiego przyznawanej młodym reżyserom przez miesięcznik Teatr. Debiutowała w 1996 r. w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu Karykaturami J. A. Kisielewskiego. Współpracowała także z teatrami w Opolu, Kaliszu, Łodzi, Bydgoszczy, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i Krakowie. Iwona Kempa jest laureatką wielu festiwali teatralnych, m.in.: Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach (Kaleka z Inishmaan M. McDonagha), Festiwalu Małych Form Teatralnych Kontrapunkt w Szczecinie (Samotny Zachód M. McDonagha), Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość przedstawiona w Zabrzu (Plaża P. Asmussena). Spektakl Końcówka S. Becketta w jej reżyserii został uhonorowany nagrodą aktorską na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, a także specjalnym wyróżnieniem jury na estońskim festiwalu Sen nocy zimowej. Od października 2006 r. jest dyrektorem artystycznym Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. W 2008 roku została laureatką katowickich Interpretacji – jej spektakl Pakujemy manatki na podstawie sztuki H. Levina uhonorowano Laurem Konrada. W grudniu 2012 roku obejmie stanowisko dyrektora artystycznego Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie.
Peter Asmussen jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy duńskich – poetą, prozaikiem, dramatopisarzem, scenarzystą i autorem librett operowych. Urodził się w 1957 roku, ale debiutował dopiero w wieku trzydziestu lat opowiadaniami zamieszczonymi w tomie Stemme (Głos). Następnie opublikował powieść Om natten (Nocą), a w 1993 roku spod jego pióra wyszła pierwsza sztuka teatralna Ungt Blod (Młoda krew). Ten debiut dramatopisarski otworzył mu szeroko drzwi do kariery scenicznej. W ślad za nim pojawiły się następne dramaty, grane już nie tylko w Danii, ale tłumaczone na wiele języków i prezentowane następnie na scenach europejskich i amerykańskich. W 1997 roku w Kopenhadze odbyła się premiera kolejnej sztuki Asmussena Isbrandt. Sztuka ta odniosła ogromny sukces również we Francji, gdzie doczekała się stu kilkudziesięciu przedstawień. W latach następnych powstały sztuki Knogler (Kości), Słoneczny pokój i Plaża. Dwie ostatnie, w przekładzie na j. polski Elżbiety Frątczak-Nowotny, były również grane w teatrach polskich i spotkały się z dużym uznaniem publiczności. W 2003 roku w Teatrze Królewskim w Kopenhadze miała miejsce premiera niezwykle poruszającej sztuki Asmussena Forbrydelser (Zbrodnie), która wywołała liczne dyskusje w duńskim środowisku teatralnym, a w styczniu 2013 roku w kopenhaskim Husets Teater planowana jest premiera najnowszej sztuki tego autora Ingen Møder Noder (Nikt spotyka kogoś). Publiczności kinowej Peter Asmussen znany jest przede wszystkim ze współautorstwa scenariusza głośnego filmu Larsa von Triera Przełamując fale (1996), nagrodzonego Grand Prix Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes. Prapremiera nominowanej do najważniejszej skandynawskiej nagrody dramaturgicznej Nordisk Dramatikerpris sztuki Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć odbyła się w 2006 roku scenie kopenhaskiego Betty Nansen Teatret, a spektakl w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w reż. Iwony Kempy jest polską prapremierą tego utworu.
Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć, reż. Iwona Kempa
Premiera: 25 listopada 2012 rok
Kolejne spektakle 27, 28, 29 listopada 2012 roku, godz. 19.00
Teatr im. Julisza Słowackiego w Krakowie