W listopadzie w Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie odbyła się premiera spektaklu Noc całego życia. Reżyserem przedstawienia jest Szymon Szurmiej.
Noc całego życia to spektakl będący zapisem wspomnień Janusza Korczaka w ostatnią noc przed Zagładą. Obraz za obrazem, scena po scenie jak w filmie przed oczama Starego Doktora przesuwa się całe jego życie.
Zwrócono mi uwagę, że w nocy głośno mówię do siebie. To prawda, mówię. Pytam z coraz większą niecierpliwością: Żyłeś? Ile chlebów wypiekłeś dla ludzi? Ile zasadziłeś drzew? Ile ułożyłeś cegieł pod budowę, zanim odejdziesz? Ile przyszyłeś guzików? Ile, lepiej lub gorzej, wyprałeś zbrukanej bielizny? Komu i ile dałeś ciepła? Nie tylko zresztą pytam. Bywa, że napominam: Nie niszcz listów! Mało zajmują miejsca. Poblakłe fotografie, pokruszony kwiatek, różowa wstążeczka, zasuszony listek to przecież zaduma, pamiątka, wspomnienie. Różne wspomnienia: kojące i takie, które jak topielec wypływają z przeszłości.
Doktor K.
Noc całego życia jest jednocześnie retrospektywną opowieścią i rachunkiem sumienia człowieka znajdującego się obliczu śmierci.
Moim zamysłem było pokazanie na scenie rozważań człowieka stojącego u progu życia. Niełatwa to sprawa, na podstawie samych tylko wspomnień stworzyć spektakl, który będzie niósł przesłanie zarówno proedukacyjne, jak też moralne. Historia Janusza Korczaka to historia wielowymiarowa, w której niewielką rolę odgrywają fakty i daty, a ważniejszy jest aspekt duchowy. Noc całego życia to czas rachunku sumienia człowieka, który wraz z wychowankami warszawskiego Domu Sierot został wywieziony do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Treblince. Nie skorzystał z propozycji uwolnienia, pozostał ze swoimi podopiecznymi do końca, oddany swoim humanistycznym ideom.
Szymon Szurmiej (reżyser)
Noc całego życia, reż. Szymon Szurmiej
Premiera: 9 listopada 2012 rok
Najbliższe spektakle: 30 listopada, 1 grudnia, 2 grudnia 2012 roku
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskichu
Warszawa