2 grudnia w Warszawie zmarła Maria Fołtyn – polska śpiewaczka i reżyser operowy, założycielka i prezes Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki.
Dzieciństwo i młodość spędziła w Radomiu. Naukę śpiewu solowego rozpoczęła w 1945 roku w oddziale Gdańskiego Instytutu Muzycznego w Gdańsku-Wrzeszcz przekształconego w 1946 roku w pierwszą w Gdańsku Średnią Szkołę Muzyczną, którą ukończyła w 1948 roku. Równocześnie podjęła studia wokalne w Katowicach pod kierunkiem Adama Didura, a po jego śmierci w 1946 roku w Sopocie pod kierunkiem Ludwiga i Wandy Hendrichów. W 1949 w Gdańsku ukończyła studio muzyczno-dramatyczne Iwo Galla. Była również uczennicą Ady Sari, Giulii Tess oraz W. Baumlera.
Fołtyn przez wiele lat była gwiazdą Opery Warszawskiej, ale gdy w 1962 roku do teatru przyszedł nowy dyrektor, wyrzucił kilkanaście osób, w tym ją. Przez kilka lat występowała na scenach zagranicznych, by w 1968 roku wrócić do Teatru Wielkiego, gdzie zaśpiewała dwie najtrudniejsze partie – Aidy i Halki.
W 1973 roku ukończyła Wydziału Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.
Maria Fołtyn została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, uhonorowana tytułem Zasłużony dla Kultury Narodowej czy doktoratem honoris causa Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Maria Fołtyn zostanie pochowana 10 grudnia w grobie rodzinnym na Starych Powązkach nieopodal miejsca spoczynku Stanisława Moniuszki.