11 grudnia na Auli ASP w Katowicach odbędzie się spotkanie pt. Współdziałajmy! Przedsiębiorcy i projektanci podczas którego będzie można wysłuchać wykładu dr. Krystyny Łuczak-Surówki.
Krystyna Łuczak-Surówka – Krakuska w Warszawie. W Krakowie ukończyła Liceum Plastyczne, następnie studia z historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tam – jako pierwsza – obroniła pracę magisterską a następnie doktorską nie z historii sztuki sensu stricte a z historii polskiego wzornictwa (Andrzej Pawłowski, 2000; Polskie wzornictwo nowoczesnych mebli w latach 50. i 60., 2010).
Dizajn to moja praca i pasja. Dizajn nie tylko badam, ale i kolekcjonuję. Kolekcja przedmiotów służy mi w życiu codziennym w domu oraz w pracy jako pomoce naukowe bo dizajn to nie sztuka. Nie można go tylko oglądać. Trzeba poznać, dotknąć, sprawdzić. To ważne dla moich studentów.
Krystyna Łuczak-Surówka
Prowadzi wykłady z historii i krytyki dizajnu na warszawskiej ASP, na uczelniach prywatnych oraz gościnnie dla instytucji i firm. Ulubione zajęcia – polski dizajn. Ulubione dekady – lata 50. i 60.
Prowadzi własny portal o polskim designie, gdzie codziennie przedstawia nowy projekt, z historii lub współczesny. Współwłaścicielka firmy VZÓR, przywracającej klasyki polskiego projektowania, po raz pierwszy wdrażane jako produkty rynkowe.
Jeden z ekspertów w filmie Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa produkcji Domo.tv / Canal+ (2011). Organizatorka wystaw – w roku 2012 retrospektywna wystawa Teresy Kruszewskiej (IV, Salon ASP w Warszawie) i retrospektywa Romana Modzelewskiego (X-XI, współkurator, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi). Współpracuje m.in. z IWP (konsultant Słownika Projektantów Polskich, autorka Historii polskiego wzornictwa w skrócie na www), Łódź Design Festiwal (wykłady, organizacja konferencji). Publikacje m.in. w 2+3d, Design Alive, Elle Decoration, katalogach wystaw, materiałach sesyjnych.
Plan spotkania:
- 10.00 – rejestracja uczestników
- 10.30 – powitanie uczestników spotkania przez organizatora – Design Office
- 10.40 – przedstawienie projektu Design Silesia
- 11.00 – Aniamtorzy Dizajnu – prezentacja działalności animatorów oraz firm zainteresowanych współpracą
- 11.15 – Po co nam ten cały dizajn? O współpracy projektantów z firmami – wykład dr Krystyny Łuczak–Surówki, ekspertki w dziedzinie historii polskiego dizajnu oraz współwłaścicielki firmy Vzór przywracającej klasyki polskiego projektowania na rynek
- 12.15 – dyskusja
- 12.30 – Zasady współpracy projektowej – rodzaje umów, wyceny projektów itp. – Design Office
- 13.15 – lunch
- 13.45 – część warsztatowa – podział na grupy, w grupach projektanci i przedsiębiorcy rozmawiają na temat nawiązywania współpracy, otrzymują zagadnienie projektowe, przygotowują ofertę dla przedsiębiorcy, przygotowują plan pracy nad projektem, sporządzają umowę na dany projekt, wycena projektu. Uczestnicy spotkania pracują w kilkuosobowych zespołach (w zespole co najmniej jeden projektant i jeden przedsiębiorca). Część warsztatowa moderowana jest przez prowadzącego oraz pracowników Design Office oraz Animatorów Dizajnu.
- 15.30 – prezentacja efektów pracy zespołów, dyskusja
- 16.00 – zakończenie spotkania
Spotkanie jest organizowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach w projektu Design Silesia II, którego Liderem jest Samorząd Województwa Śląskiego, a partnerami Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Ars Cameralis Silesiae Superioris, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz Zamek Cieszyn.
Współdziałajmy! Przedsiębiorcy i projektanci
11 grudnia 2012 r., godz. 10.00-16.00
Akademia Sztuk Pięknych, ul. Raciborska 37, aula
Katowice