Od 7 grudnia do 20 stycznia w Muzeum Śląskim będzie można zobaczyć wystawę Radiofonia na Górnym Śląsku w okresie międzywojennym organizowaną z okazji obchodów 85-lecia Radia Katowice.
Na wystawie będzie można zobaczyć model pierwszego budynku stacji nadawczej katowickiej rozgłośni mieszczącej się w Brynowie, która miała objąć nadawaniem cały teren województwa śląskiego – gdzie do tej pory odbierano niemiecki program nadawany z Wrocławia i wzmacniany w Gliwicach. Zaprezentowane zdjęcia zilustrują pracę pierwszego dyrektora, muzyka i pedagoga, Stefana Tymienieckiego oraz pierwszej spikerki rozgłośni, jego żony, Heleny Reutt-Tymienieckiej.
Stacja bardzo szybko stała się ważnym elementem życia kulturalnego nie tylko w regionie i kraju, zdobyła również oddanych słuchaczy na całym świecie. Przyczyniła się do tego regularnie nadawana audycja w języku francuskim dla odbiorców z zagranicy, a także duża siła radiostacji, o czym może świadczyć fakt, iż mimo deklarowanego zasięgu stacji nadawczej wynoszącego około 100 km, sygnał odbierany był w wielu bardzo odległych miejscach na świecie. Listy od słuchaczy odbierających sygnał przychodziły nierzadko z Europy, ale również północnej Afryki, Nowej Zelandii, Australii czy Japonii. Oprócz audycji La boite aux lettres, która była pierwszą polską audycją radiową skierowaną do zagranicznych słuchaczy, pojawiły się też inne audycje cykliczne, w tym Bery i bojki Stanisława Ligonia, Przy żeleźnioku i U Karlika gro muzyka.
Wszystkie programy nadawane były na żywo – nawet muzyka często wykonywana była bezpośrednio w studiu, transmitowana z sal koncertowych lub, w przypadku muzyki rozrywkowej, z modnych i popularnych lokali. Goście wystawy poznają również radio od kuchni – zobaczą replikę mikrofonu Marconi Reisz produkowanego od 1926 roku w Wielkiej Brytanii i używanego w radiofoniach w całej Europie.
Kuratorem wystawy jest Jarosław Racięski.
Radiofonia na Górnym Śląsku w okresie międzywojennym
Od 7 grudnia do 20 stycznia 2012 roku
Muzeum Śląskie w Katowicach