Komuna Warszawa zaprasza 16 i 17 grudnia na ostatnie w 2012 roku wydarzenie z cyklu RE//MIX – Monika Strzępka & Paweł Demirski RE//MIX Dario Fo przesłał instrukcje.
Monika Strzępka jest reżyserką, studiowała na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Debiutowała Polaroidami Marka Ravenhilla na Scenie Polskiej Těšínskégo divadla w Czeskim Cieszynie (2004). Od roku 2006 tworzy duet realizatorski wraz z Pawłem Demirskim i reżyseruje jego dramaty, m.in. Dziady. Ekshumacja w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Niech żyje wojna!!! oraz Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Tęczowa Trybuna 2012 w Teatrze Polskim we Wrocławiu, W imię Jakuba S. w Teatrze Dramatycznym im. G. Holoubka w Warszawie. W przygotowaniu: Courtney Love w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W styczniu 2011 oboje otrzymali Paszporty Polityki za rok 2010 w kategorii Teatr za konsekwentnie rozwijany projekt teatru krytycznego; za odwagę mówienia więcej i ostrzej, niż chcielibyśmy usłyszeć; za żywiołową teatralność łamiącą bariery dobrego smaku na rzecz dobrego myślenia, a w lutym 2012 Wdechę 2011, nagrodę Gazety Co Jest Grane, w kategorii Wydarzenie roku – Strzępka i Demirski w Warszawie. Pod koniec 2011 roku ukazał się monograficzny numer Notatnika Teatralnego poświęcony duetowi Strzępka-Demirski.
Paweł Demirski to dramatopisarz i dramaturg, studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 2003-2006 był kierownikiem literackim Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie od roku 2004 rozpoczął realizację projektu artystyczno-społecznego pod hasłem Szybki Teatr Miejski – cyklu opartych na materiałach dokumentalnych, nagraniach rozmów i prywatnych zapiskach przedstawień w niekonwencjonalnych z reguły przestrzeniach. Jest autorem kilkunastu dramatów, m.in: From Poland with Love, Dziady. Ekshumacja wg Dziadów Adama Mickiewicza, Niech żyje wojna!!!, inspirowanego powieścią Janusza Przymanowskiego Czterej pancerni i pies, Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej, Tęczowa Trybuna 2012, W imię Jakuba S. Demonstracyjnie nie odebrał nagrody przyznanej w 2006 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przez marszałka województwa pomorskiego za Wałęsę, protestując w ten sposób przeciwko odwołaniu Macieja Nowaka z funkcji dyrektora Teatru Wybrzeże. W sezonie 2007/2008 dramaturg-rezydent w TR Warszawa. W lutym 2011 roku nakładem wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazał się zbiór dramatów Demirskiego Parafrazy.
Dario Fo (ur. 1926) to włoski satyryk, autor sztuk teatralnych, reżyser teatralny oraz kompozytor, w 1997 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Najbardziej znanym przestawieniem Fo stało się Mistero Buffo (Komiczne Misterium). Sztuka opierała się na monologach łączących średniowieczne historie z tematami politycznymi. Przestawienie wystawiono 5000 razy. Kilka razy widzów zebrało się tak wielu, że występy organizowano na stadionach sportowych. Większość prac Dario Fo poruszało tematy polityczne i społeczne. Fo krytykował Kościół – szczególnie zakaz aborcji – a także morderstwa polityczne, mafię, korupcję, konflikt żydowsko-arabski. W sztukach często posługiwał się wywodzącą się z commedia dell’arte sztuką improwizacji. Mistero buffo przetłumaczono na ponad 30 języków. Należy też do przeciwników Silvia Berlusconiego, którego krytyce poświęcił jedno ze swoich nowszych przedstawień, Anomalo Bicefalo (Zdumiewający dwumózgowiec) o tym, jak wskutek zamachu bombowego ranni zostają Berlusconi i Władimir Putin, a błąd lekarski powoduje, że w głowie Berlusconiego zaszyty zostaje kawałek mózgu Putina.
RE// MIX 2012
Kuratorka: Magda Grudzińska
Pomysłodawca cyklu: Tomasz Plata
Remiks to pojęcie zapożyczone z muzyki: oznacza utwór powstały w wyniku przetworzenia innego utworu. Nie jest po prostu interpretacją, podaniem oryginału nowymi środkami wyrazu czy w nowej aranżacji. Choć może zawierać oryginalne fragmenty (tzw. sample), to są one jedynie cytatami. Remiks jest utworem nowym, odnoszącym się treścią lub formą do pierwowzoru. Twórcy remiksów dyskutują ze swymi mistrzami, nostalgicznie ich wspominają lub na nowo odczytują.
Trwający od 2010 roku cykl RE// MIX to premierowe produkcje odnoszące się do klasycznych dzieł, przede wszystkim z dziedziny teatru i tańca, a także literatury i filmu. Pierwowzory, niektóre już lekko zapomniane, niegdyś zmieniły świadomość osób dziś zajmujących się dziwnym teatrem – interdyscyplinarnym, poszukującym, sytuującym się na pograniczu teatru wizualnego, performance art, sztuk plastycznych i działań społecznych. Tworzą swoisty kulturowy kanon, określają gust i styl, są autodefinicją własnych źródeł i inspiracji – punktami odniesienia.
Monika Strzępka & Paweł Demirski RE//MIX Dario Fo przesłał instrukcje
16 i 17 grudnia 2012 roku, godz. 19.00
komuna// warszawa
ul. Lubelska 30/32
Warszawa