Nakładem wydawnictwa Kwiaty Orientu ukazał się zbiór opowiadań Hwang Sok-Yonga zatytułowany Chwasty. Koreański pisarz jest najpoważniejszym kandydatem do Literackiej Nagrody Nobla.
Hwang Sok-Yong urodził się 4 stycznia 1943 roku w Hsinkingu (dzisiejsze Changchun), Chiny, podczas okupacji japońskiej. Wraz z rodziną wrócił do Korei Południowej w 1945 roku. Studiował filozofię na Uniwersytecie Dongguk. W 1964 roku został uwięziony z powodów politycznych, gdzie spotkał działaczy pracy. Po uwolnieniu pracował w fabryce papierosów i na kilku budowach na terenie Korei. W latach 1966-1969 należał do służb wojskowych Korei podczas wojny w Wietnamie, niechętnie walcząc po amerykańskiej stronie, którą winił za atak na walce wyzwoleńczej. W Wietnamie był odpowiedzialny za oczyszczanie, niszczenie dowodów na masowych mordach cywili i grzebanie zmarłych. Makabryczne doświadczenia i konieczność nieustannego obcowania z ciałami ofiar, które były bezczeszczone przez nadgryzające trupy szczury, wywarły wielki wpływ na jego późniejszą karierę literacką. Na podstawie takich właśnie doświadczeń w 1970 roku powstało pierwsze z opowiadań – Pagoda. W tym samym roku napisał krótką powieść Kronika pana Hana opowiadającą o losach rodziny rozdzielonej przez wojnę koreańską (1950-1953). To jedno z najważniejszych dzieł w jego karierze.
Hwag Sok-Yong jest autorem wielu opowiadań oraz niezwykle słynnej epopei Chang Kil-San. Pisał też sztuki teatralne, ciągle angażując się w sprawy polityczne i walcząc z rządem Korei. Po zamordowaniu kilku osób pracujących przy jednej z jego sztuk wycofał się z życia politycznego i zaangażował w spotkania z intelektualistami oraz studentami. W 1985 roku przyszły nowe kłopoty – Hwang Sok-Yong postanowił pomóc pisarzowi Lee Jae-eui, który napisał Kronikę wydarzeń Kwangju i użyczył mu swojego nazwiska. Niezwykle kontrowersyjna książka sprawiła, że znowu trafił do więzienia, biorąc całą odpowiedzialność za jej wydanie i promocję.
W 1989 roku Hwang przekroczył nielegalnie granicę Korei Północnej i został uznany za szpiega. Wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie próbował mówić o sytuacji w Korei Północnej, potem podróżował dużo po Niemczech. W 1993 roku wrócił do Korei Południowej, ale natychmiast został skazany na 7 lat więzienia za działalność polityczną. W jego uwolnienie włączyła się National Amnesty i PEN America oraz osobiście najbardziej znani pisarze na świecie: Gabriel Garcia Marquez i Günter Grass.
Chwasty, Hwang Sok-Yong
Wydawnictwo Kwiaty Orientu