Od 7 grudnia w w Galerii Oko dla Sztuki 2 Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego będzie można oglądać wystawę prac Dariny Peevej i Artura Werger.
Artur Werger urodził się i wychował w New Jersey w Stanach Zjednoczonych. Studiował grafikę w Rhode Island School of Design, którą ukończył uzyskując 1978 roku dyplom BFA. Kontynuował edukację artystyczną na Uniwersytecie Madison w Wisconsin, opuszczając uczelnię w 1982 roku z dyplomem magistra sztuki. Podjął pracę w Wesleyan College w Macon – Gorgia, gdzie przez następnych osiem lat prowadził Wydział Sztuki. Obecnie jest profesorem na Uniwersytecie w Ohio na stanowisku Dziekana Wydziału Grafiki. Brał udział w wielu wystawach poza Stanami Zjednoczonymi, w Polsce, Australii, Japonii, Nowej Zelandii, w Chinach, Norwegii. Prace Arta Wergera znajdują się w stałych kolekcjach: Galerii Sztuki Corcoran w Waszyngtonie, Bostońskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum w Brooklynie, Muzeum Sztuki w Filadelfii, Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie, Muzeum Trenton w New Jersey oraz w zbiorach poza USA, między innymi w kolekcji Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.
Artur Werger jest amerykańskim artystą, który wielokrotnie wystawiał prace na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie i zdobywał nagrody: w roku 1994 za akwafortę Lunatyk, w 1997 za pracę Pod powierzchnią– w ruchu. Na ostatnim Triennale otrzymał nagrodę Rektora Krakowskiej Akademii za mezzotintę Relacje.
Wczesna inspiracją twórczości Artura Wergera były podmiejskie sceny z dzieciństwa spędzone w New Jersey. Jego prace są obserwacją spokojnych i zazwyczaj niezauważalnych momentów. Ludzie przechodzący obok siebie zatopieni we własnych myślach, światło słoneczne przefiltrowane przez zieleń w ogrodzie, światło odbijające się na mokrym chodniku po przejściu burzy. Artysta po mistrzowsku potrafi uchwycić nastój sugerując widzowi opowieść, którą każdy może dalej snuć. W zupełnie innym tonie są jego akwaforty, pięknie oddające efekty świetlne. Grafiki z postaciami pływaków cechuje niesamowita zdolność pokazania lśniącej gry świateł pod powierzchnią wody. Prace Wergera otrzymały ponad 200 nagród i znajdują się w kolekcjach wielu muzeów, banków i korporacji w Stanach Zjednoczonych.
Darina Peeva jest artystką urodzoną w Bułgarii. Edukację artystyczną rozpoczęła na uniwersytecie w Tarnawie, gdzie uzyskała dyplom z grafiki. Mieszka i tworzy w Austrii i Bułgarii. Artystyczne rezydencje odbyła w Belgii, Finlandii i Austrii. Uczestniczyła w międzynarodowych wystawach w Krakowie, Lublanie, Słowenii, Bułgarii. Indywidualne wystawy miała w Gratzu, Falun, Wiedniu, Burgas. Na ostatnim Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie zdobyła nagrodę Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a w roku 2009 nagrodzona została przez Rektora Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Grand Prix otrzymała w 2004 na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Sofii.
Rektor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego przyznał artystce nagrodę na Międzynarodowym Triennale Grafiki – Kraków 2009. W tym roku, podczas kolejnej edycji krakowskiego Triennale, zdobyła nagrodę Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jej własny kraj wyróżnił twórczość artystki, przyznając jej Grand Prix w 2004 roku na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Sofii.
Grafiki Dariny Peevej zawierają przesłanie, które jest wynikiem konfrontacji artystki ze światem. Tematy, które porusza w pracach odnoszą się do inżynierii genetycznej, ochrony środowiska, technologii komputerowych, zabawek dla dzieci w postaci broni. Artystka nie unika spraw, które są ważne dla niej osobiście, takich jak wspomnienia rodzinne uwiecznione na dawnych fotografiach, postrzeganie siebie samej, swojej tożsamości i zamanifestowanie własnej postawy.
Wszystkie dzieła Dariny Peevej charakteryzuje przede wszystkim przesłanie podbudowane umiejętnością kompozycji i techniczną doskonałością. Dla artystki te trzy elementy są jednakowo ważne:- dla widza jednak uwaga koncentrować się może na jednym z nich: w niektórych przesłanie wysuwa się na pierwszy plan, np. w wielkoformatowych grafikach zajmujących się inżynierią genetyczną. W innych – kompozycja i abstrakcyjne liryczne symbole wydają się mieć kluczowe znaczenie. Grafiki Peevej są czymś, co sprawia przyjemność, pobudza intelektualnie i emocjonalnie porusza.
Organizatorzy: Prezes Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Darina Peeva, Artur Werger. Nagrody Rektora Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego
Wernisaż: 7 grudnia 2012 roku, godz. 16.30
Galeria Oko dla Sztuki 2
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1
Kraków