Anton tu obok – debiutancki dokument rosyjskiej krytyczki filmowej Ljubow Arkus otrzymał nagrodę główną w konkursie zakończonego 16 grudnia festiwalu WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.
Poza nagrodą dla dokumentu Arkus, ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, międzynarodowe jury postanowiło przyznać specjalne wyróżnienie filmowi Ostatni ambulans Iliana Meteva. Nagroda publiczności powędrowała do reżyserek filmu Nazywaj mnie Kuchu – Maliki Zouhali-Worrall i Katherine Fairfax Wright.
W uzasadnieniu werdyktu jury wskazało, że Anton tu obok znakomicie portretuje wielowarstwową rzeczywistość i złożoną społeczną dynamikę bez wprowadzania publiczności w błąd. To subtelny komentarz do dysfunkcjonalnego systemu publicznej opieki zdrowotnej, oglądanego poprzez historię autystycznego nastolatka i jego ponurych widoków na przyszłość w chwili, gdy w jego życiu zabrakło matki. Reżyserka zrywa z tradycyjnymi zasadami sztuki filmu dokumentalnego, interweniując w rozwój wydarzeń – i za to ją kochamy. Nie często jesteśmy świadkami mocy, z jaką kamera zmienia rzeczywistość, w tym wypadku – zarówno autystycznego chłopca, jak i więzi pomiędzy nim a jego ojcem.
Drugim filmem wyróżnionym przez jury jest Ostatni ambulans. Ilian Metev zachwycił jury tym, że wykorzystując klasyczne środki dokumentu obserwacyjnego i wychodząc od prostego i jasnego pomysłu, rozwinął opowieść mistrzowską, tak pod względem formy, jak płynności i dramaturgii. Skupiającemu się niemal wyłącznie na wnętrzu karetki reżyserowi udało się bardzo sugestywnie oddać wszystko to, co dzieje się na zewnątrz. Film Meteva to prawdziwy hymn na cześć ludzi, którzy nie bacząc na zmęczenie, trudności sprzętowe i systemową biurokrację, po prostu robią swoje, najlepiej jak potrafią.
Nagrodzony przez festiwalową publiczność amerykański dokument Nazywaj mnie Kuchu to opowieść o wymagającej nie lada odwagi pracy ugandyjskiego aktywisty gejowskiego, Davida Kato. Ten ciepły i uważny portret nieprzeciętnego formatu postaci, choć wolny od panegirycznych tonów, staje się filmowym epitafium, które o ostatnim roku życia i pracy Davida często opowiada jego własnymi słowami.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka. Prezentuje filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. W programie tegorocznej edycji znalazło się pięć repertuarowych sekcji stałych: Chcę zobaczyć, Dyskretny Urok Propagandy (w tym roku: Panie na lewo, Panowie na Prawo), Nowe filmy polskie, Zbliżenia (w tym roku: Birma) i Na krótko oraz trzy retrospektywy: twórczości Jafara Panahiego i dwie tematyczne: Inny – w pułapce obrazu i Portret oprawcy. W ramach 12. WATCH DOCS odbyły się też trzy wykłady mistrzowskie, kilkanaście debat, liczne spotkania z twórcami filmów i ekspertami w dziedzinie praw człowieka, pokazy specjalne oraz koncert zorganizowany w związku z przyznaniem Jafarowi Panahiemu Nagrody Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa na Rzecz Wolności Myśli.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie
7-16 grudnia 2012 r.
Warszawa
7-10 grudnia 2012 r.
Lublin