19 grudnia o godz. 18.00 w Muzeum Narodowym w Krakowie odbędzie się wykład pt. Funkcjonalizm salonowy – druga twarz awangardy. O wieloznaczności pojęcia architektonicznego modernizmu.
Co jest prawdziwą ikoną modernizmu: blokowiska czy luksusowe wille; meblościanki, czy rozpasłe fotele grand comfort? Jakie znaczenie ma awangardowe projektowanie dla współczesnych wnętrz polskich? Czy w estetyce awangardowych projektów możemy dziś odnaleźć wyraz tęsknot i aspiracji nowej wyższej klasy średniej? Jednym z elementów wykładu będzie przywołanie twórczości filmowej Jacquesa Tati – karykaturalny obraz modernizmu, jako oficjalnego stylu francuskiej burżuazji czasów powojennych.
Wykład o wieloznaczności i ambiwalencji pojęcia architektonicznego modernizmu. W heroicznej interpretacji tego stylu, w ocenie postawy awangardowej artystów interpretowane są one często, jako wyraz postawy prospołecznej i egalitarnej. Tymczasem modernizm jest także stylem budynków i wnętrz luksusowych, wyrazem nowego obrazu zbytku i prestiżu.
Prowadzenie:
Dorota Jędruch – historyk sztuki, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki UJ. Interesuje się architekturą nowoczesną (szczególnie w jej aspekcie społecznym) i sztuką współczesną. Stale współpracuje z pismem Autoportret. Członkini zarządu Fundacji Instytut Architektury. Pracuje w Sekcji Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.
Wykład towarzyszy wystawie Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów. Miasto ogrodzeń prezentowanej w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie
Funkcjonalizm salonowy – druga twarz awangardy. O wieloznaczności pojęcia architektonicznego modernizmu
19 grudnia 2012 r., godz. 18.00
Muzeum Narodowe w Krakowie, Sala audiowizualna U Samurajów
Kraków