Projekt pełnometrażowego filmu dokumentalnego Granatowy zeszyt przygotowany przez Nataszę Ziółkowską-Kurczuk i Aurum Film otrzymał największą liczbę punktów Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Lutosławski 2013 – Promesa.
Celem Programu zorganizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego był wybór działań o charakterze artystycznym, edukacyjnym, naukowym i wydawniczym, które w najbardziej atrakcyjny sposób wpiszą się w obchody Roku Lutosławskiego przypadającego na 2013 rok.
Film będzie poświęcony postaci Witolda Lutosławskiego, wszechstronnego kompozytora, erudyty i człowieka renesansu, wielowymiarowego artysty i niekwestionowanego autorytetu moralnego. Realizatorzy zamierzają podkreślić rolę Witolda Lutosławskiego w historii muzyki XX wieku. a także przybliżyć szerokiemu gronu odbiorców życie i twórczość artysty uznawanego za jednego z najwybitniejszych kompozytorów świata.
Kluczem do filmu będzie Granatowy zeszyt – notatnik Witolda Lutosławskiego. Zapiski artysty w nim zawarte staną się osią narracyjną filmu. Da to jednocześnie możliwość przekazania myśli i rozważań artysty na temat twórczości, muzyki, awangardy i zadań, jakie artysta i sztuka mają do spełnienia wobec społeczeństwa. Ważną warstwą narracyjną będą wywiady z ludźmi, którzy znali Witolda Lutosławskiego. Zdjęcia do filmu będą realizowane w Polce i za granicą: w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Norwegii i Austrii. W filmie zostaną wykorzystane materiały archiwalne.
Granatowy zeszyt, reż. Natasza Ziółkowska-Kurczuk
Premiera: 2013 rok
Dystrybucja: Aurum Film