W konkursie na projekt mezuzy na drzwi Muzeum Historii Żydów Polskich zwyciężył projekt Andrzeja Bulandy i Macieja Bulandy opracowany przez Agnieszkę Szuran i Jadwigę Gajczyk.
Mezuza to mający wartość symboliczną, historyczną i religijną pojemnik, zawierający zwinięty pergamin z naniesionymi dwoma błogosławieństwami – fragmentami Tory – umieszczany przy wejściu do żydowskiego domu.
Na konkurs nadesłano ponad dziewięćdziesiąt prac. Zwycięska propozycja ma klasyczną formę i bogatą symbolikę. Charakteryzuje się prostą elegancją. Nie jest to jednak zwykła mezuza.
Zostanie wykonana z cegieł tworzących niegdyś mur kamienic na rogu ulic Nalewki i Gęsiej, serca przedwojennej, żydowskiej Warszawy. Ta mezuza jest niemym świadkiem historii miejsca, gdzie obecnie znajduje się muzeum
– pisze w uzasadnieniu werdyktu przewodnicząca jury, prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett
Jury przyznało także dwa wyróżnienia honorowe, zdobyli je:
- Danuta Słomczyńska
- Stefan Drobner
Muzeum Historii Żydów Polskich, którego otwarcie zaplanowano na koniec 2013 roku, jest pierwszym i jedynym na świecie muzeum obejmującym całość 1000-letniej historii polskich Żydów. Muzeum powstaje na Muranowie, w sercu przedwojennej żydowskiej Warszawy. Wizją Muzeum jest stworzenie nowoczesnego centrum edukacji i kultury, platformy dialogu społecznego oferującej dogłębne, transformujące doświadczenie i promującej nowe standardy obcowania z historią.
Konkurs na projekt mezuzy gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich
I nagroda: Andrzej Bulanda i Maciej Bulanda (projekt opracowany przez Agnieszkę Szuran i Jadwigę Gajczyk)