Do 3 marca w Domu Uphagena w Gdańsku potrwa wystawa pt. Architektura i urbanistyka Wolnego Miasta Gdańska (1920-1939).
W 1920 r. na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego powstało Wolne Miasto Gdańsk. Jego władze stanęły przed licznymi wyzwaniami – najważniejszym z nich było zapewnienie powiększającej się liczbie ludności godziwych warunków mieszkaniowych. Nie mniej ważne było zorganizowanie odpowiedniej ochrony zdrowia – potrzebne były nowoczesne szpitale i sanatoria. Kolejnym zadaniem było stworzenie miejsc opieki przedszkolnej i placówek szkolnych. Także administracja i firmy potrzebowały nowych budynków biurowych.
To wszystko spowodowało, że w dwudziestoleciu międzywojennym wiele budowano. Tym dokonaniom poświęcona jest prezentowana w Domu Uphagena wystawa.
Na wystawie z konieczności można było przedstawić jedynie wybrane dokonania architektoniczne i urbanistyczne okresu od 1920 r. do 1939 r. Dodatkowo, niejako w formie aneksu do części ekspozycji poświęconej architekturze i urbanistyce czasów narodowosocjalistycznych (1933-1939), zostały również włączone realizacje i plany przygotowywane w okresie od października 1939 r. do końca 1944 r., gdy teren Wolnego Miasta Gdańska został włączony do Okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie.
Ważnym celem jaki postawili przed sobą organizatorzy wystawy jest przywrócenie pamięci o działalności architektonicznej i urbanistycznej okresu Wolnego Miasta Gdańska. Wystawa zrealizowana została w ramach wspólnego polsko-niemieckiego projektu z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Architektura i urbanistyka Wolnego Miasta Gdańska (1920-1939)
25 maja 2012 r. – 3 marca 2013 r.
Dom Uphagena, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
Gdańsk
1 komentarz
Czas trwania wystawy został przedłużony do 14 kwietnia 2013 r.
Zapraszamy!!!!