Od 1 marca na ekranach polskich kin będzie można oglądać Dziewczyny o wielkich sercach, najnowszy film Pupi Avantiego.
Mała wieś w środkowych Włoszech lat 30. Mężczyźni mają tutaj prawo do traktowania niewierności jako niezaprzeczalnej potrzeby fizjologicznej, a kobiety cierpliwie to znoszą…
Właśnie tu mieszka przystojny Carlino Vigetti, najstarszy syn biednej chłopskiej rodziny. Nie jest wprawdzie najbystrzejszym mężczyzną we wsi, ale, podobnie jak jego ojciec i dziadek, posiada pewien ukryty dar, któremu nie umie się oprzeć żadna z lokalnych przedstawicielek płci pięknej. Carlino korzysta więc ze swojej popularności, uwodząc kobiety na prawo i lewo.
Z lęku przed eksmisją z gospodarstwa jego rodzina zawiera umowę z Ostimi – bogatymi właścicielami ziemskimi: Carlino, w zamian za dożywotnią dzierżawę gospodarstwa i elegancki motocykl marki Guzzi, zobowiązuje się poślubić jedną z ich dwóch brzydkich córek, które nadaremnie czekają na adoratorów. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie nieoczekiwane przybycie trzeciej, przyrodniej siostry, Franceski. Dziewczyna doprowadza do miłosnego obłędu kochliwego Carlina i sprawia, że wszystkie ustalenia diabli biorą. Ale to dopiero początek łańcucha dramatycznych, komicznych i paradoksalnych zdarzeń, w których będą uczestniczyć członkowie obu rodzin…
Pupi Avati jest wybitnym reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym, nagradzanym na licznych festiwalach (Wenecja, Berlinale, Cannes). Urodził się w 1938 roku w Bolonii i tam studiował politologię. Po pokazie Osiem i pół Felliniego postanowił zostać reżyserem. Jego pierwszymi filmami były tanie horrory, które jednak wyróżniały się na tle tego typu seryjnej produkcji naddatkiem metafizyki i staranną oprawą wizualną (Szatański Balsamus, 1968; Dom o śmiejących się oknach, 1975; Zeder, 1983). Spod jego ręki wyszło również kilka filmów o tematyce muzycznej (Bordella, 1976 – jej rozpowszechnianie zostało wstrzymane wyrokiem sądowym; Jazz Band, 1978; fabularyzowana biografia słynnego jazzmana Bixa Beiderbecka – Bix, 1991; opowieść o młodych latach Mozarta – Nas troje, 1984), bowiem drugą wielką pasją Avatiego jest muzyka (gra na klarnecie).
Od lat 80. uważany jest za jednego z czołowych włoskich reżyserów filmowych. Wtedy właśnie ugruntował swoją pozycję filmami: Szkolna wycieczka (1983), Dzień rozdania dyplomów (1985), Historia o chłopcach i dziewczętach z 1989 roku (nagroda David di Donatello za najlepszy scenariusz, nominacja dla najlepszego reżysera 1990). Ostatnich kilka lat przyniosło takie obrazy Avatiego, jak: Serce gdzie indziej (David di Donatello dla najlepszego reżysera 2003, nominacja do Złotej Palmy w Cannes), Świąteczny rewanż (nominacja do David di Donatello dla najlepszego reżysera 2004), Druga noc poślubna (nominacja do Złotego Lwa 2005 na MFF w Wenecji) i Ojciec Giovanny (nominacja do Złotego Lwa, nagroda Złote Lwiątko na MFF w Wenecji 2008). W 2010 roku Avati nakręcił Młodszego syna oraz goszczący w tym roku na polskich ekranach dramat Długie dzieciństwo. Natomiast z 2011 roku pochodzi jego ostatni obraz, nominowane do nagrody Marka Aureliusza na MFF w Rzymie Dziewczyny o wielkich sercach, inspirowane historią dziadków reżysera.
Dziewczyny o wielkich sercach (Il cuore grande delle ragazze)
Scenariusz i reżyseria: Pupi Avati
Zdjęcia: Pasquale Rachini
Muzyka: Lucio Dalla
Występują: Cesare Cremonini Carlino Vigetti, Micaela Ramazzotti Francesca Osti, Gianni Cavina Sisto Osti, Andrea Roncato Adolfo Vigetti, Erica Blanc Eugenia Vigetti, Manuela Morabito Rosalia Osti
W kinach od 1 marca 2013 roku