Od 15 w Salonie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie trwać będzie wystawa Krzysztofa Bednarskiego pt. Wystawa której nie było. In Memoriam Piotra Szuberta – Krzysztof M. Bednarski.
[Aktualizacja, 23 stycznia 2013 roku]: wystawa została przedłużona do 15 lutego 2013 roku, można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz. od 12.00 do 18.00.
Mija rok od śmierci dr. Piotra Szuberta, historyka sztuki, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wieloletniego dyrektora Muzeum im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie. Środowisko artystyczne straciło wybitnego pedagoga i historyka rzeźby, a także niezwykle ciepłego i skromnego człowieka.
Z inicjatywy Krzysztofa M. Bednarskiego, artysty i wieloletniego przyjaciela Piotra Szuberta, powstała wystawa i publikacja poświęcone Jego pamięci. Wystawa, której nie było. In memoriam Piotra Szuberta – Krzysztof Bednarski jest projektem osobistym, odwołującym się do wspólnych rozmów, doświadczeń, historii. Przyjacielskim gestem, w wyjątkowy sposób przywołującym wspomnienie o bliskim.
Nazwa projektu nawiązuje do planowanej we Wrocławiu, jesienią 2012 wystawy prac Bednarskiego. Tekst do katalogu miał napisać Szubert, który od wielu lat traktował twórczość Bednarskiego jako punkt odniesienia dla swoich rozważań o sztuce. Niestety, do realizacji wspólnego projektu nigdy nie doszło. W intencji Krzysztofa M. Bednarskiego obecny pokaz ma być symbolicznym dopełnieniem tamtych zamierzeń. Zamknięciem wieloletniej rozmowy.
Wystawa początkowo miała mieć zupełnie inny charakter i opowiadać zupełnie inną historię. Obecnie dotyczy pamięci i przemijania, składa się z animowanych projekcji czarno-białych i kolorowych fotografii Bednarskiego, dokumentujących wydarzenia z przeszłości. Przedstawiają Szuberta podczas koleżeńskich spotkań i morze w Rimini, które Szubert chciał jeszcze kiedyś zobaczyć.
Kuratorem wystawy jest Katarzyna Urbańska.
Wystawa której nie było. In Memoriam Piotra Szuberta – Krzysztof M. Bednarski.
Od 15 do 15 lutego 2013 roku
Salon Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie