Grupa studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej zdobyła wyróżnienie specjalne w międzynarodowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym Horizontal Farm – New Delhi.
Cel konkursu: Farma Horyzontalna w New Delhi ma wskazać alternatywne rozwiązania architektoniczno-urbanistyczne przestrzeni zamieszkiwanej przez człowieka, które z jednej stronny respektowałyby kulturę i tradycję społeczności zamieszkujących Indie, a jednocześnie oferowałyby poprawę warunków życia mieszkańców slumsów.
Jury:
- arch. Manit Rastogi – Morphogenesis – Przewodniczący – Indie
- arch. Gurjit Singh Matharoo – Matharoo Associates – Indie
- arch. Vikas Pawar – Indie
- arch. Sangeet Sharma – Indie
- arch. Gaia Rengo – Włochy
Skład zespołu wyróżnionego (w kolejności alfabetycznej):
- inż. arch. Łukasz Brzozowski
- inż. arch. Barbara Grzywa
- inż. arch. Mateusz Klepadło
- inż. arch. Katarzyna Kuczyńska
- inż. arch. Weronika Salach
Opis autorski:
W celu gloryfikacji człowieka jako istoty nadrzędnej proponujemy wyniesienie funkcji mieszkaniowej ponad agriculturalną. Chcemy to osiągnąć poprzez stworzenie szkieletowej koleby, na której osadzamy jednostki sąsiedzkie skomponowane z modularnych mieszkań. W ten sposób pozyskujemy powierzchnię całej działki na pola uprawne, sady i przestrzenie rekreacyjne jak place zabaw, czy miejsce spotkań. Umieszczamy te funkcje w delikatnej niecce tarasowej, kształtem przypominającej odbicie lustrzane koleby z mieszkaniówką. Takie ukształtowanie przestrzeni pozwala na stworzenie optymalnych warunków klimatycznych i funkcjonalnych zarówno dla ludzi jak i roślin. Dopełnieniem założenia są pasaże targowe wzdłuż dłuższych krawędzi działki oraz centrum recyklingu bezpośrednio pod targami.
Oddzielenie przestrzeni prywatnej (koleba z mieszkaniówką) od przestrzeni półprywatnej (pola uprawne z sadami) oraz przestrzeni publicznej (targi) jest naszą odpowiedzią na chaotyczną strukturę sąsiednich slumsów, gdzie ludzie mieszkając w przestrzeni publicznej jaką jest ulica, na próżno próbują sobie stworzyć namiastkę prywatności. Uważamy, że zaproponowanie im czegoś własnego, za co będą odpowiedzialni indywidualnie i co będą mogli utrzymać dzięki pracy na farmie, w centrum recyklingu czy na targu, jest adekwatną odpowiedzią na biedę fizyczną i społeczną.
Mieszkania, które proponujemy, respektują tradycyjny model rodziny trój pokoleniowej (dziadkowie, rodzice, dzieci). Dają one możliwość mieszkania całej rodziny w jednym unicie mieszkaniowym, gdzie każde piętro odpowiada jednej generacji. Mieszkania są modularne, złożone z trzech segmentów o powtarzalnej objętości, które mogę funkcjonować zarówno jako jedno mieszkanie wielopoziomowe, jak i każdy poziom jako mieszkanie samodzielne. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki mobilności każdego segmentu oraz dzięki doprowadzeniu wody do każdego z nich. Stwarza to możliwość naturalnego rozwoju mieszkania równolegle z rozwojem rodziny w czasie. Kiedy dzieci są małe, segmenty rodziców (a często też dziadków) i dzieci są całkowicie zintegrowane ze sobą (aby wejść do jednego, trzeba przejść przez inny). Kiedy dzieci chcą się usamodzielnić i zakładają własną nową rodzinę, nie muszą od razu na starcie wyprowadzać się, aby uzyskać większą prywatność i intymność. Mogą zaadoptować wejście do segmentu bezpośrednio z zewnątrz, a nie przez segment rodziców. Jeżeli wszystkie dzieci opuszczają dom rodzinny ich segment zostaje odczepiony i wędruje do centrum recyklingu, aby przestrzeń rozumiana jako zasób wyczerpalny (użyj: limited resource) nie pozostawała niewykorzystywana ale była wciąż aktualizowana.
[…]Podsumowując, koncepcja farmy jako głównego elementu warunkującego zaistnienie kompleksu podkreśla hortykularny charakter idei (horticultural character). Uprawa roślin organizuje wokół siebie funkcjonowanie ekonomii, nauki oraz technologi. Obecność farmy daje możliwość stabilizacji ważnych aspektów społecznych, takich jak funkcjonowanie rodziny, relacje sąsiedzkie oraz odpowiedzialność za swoją własność oraz własność społeczną. Wszystko to zostało włączone w uprawę roślin na potrzebę człowieka.
Horizontal Farm – New Delhi
Wyróżenienie specjalne – Release the Earth, proj. Łukasz Brzozowski, Barbara Grzywa, Mateusz Klepadło, Katarzyna Kuczyńska, Weronika Salach