Od 14 stycznia w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie można oglądać wystawę wideo Huberta Czerepoka Lux Aeterna nakręconego w Norwegii.
Lux Aeterna Huberta Czerepoka to wideo nakręcone w Norwegii. Jego warstwę wizualną tworzą przepiękne krajobrazy skandynawskiej przyrody, dziewicze lasy, jeziora, skaliste góry, komentarz słowny – monologi bohatera składające się z cytatów zaczerpniętych z wielkiej poezji romantycznej, pism polityków, szaleńców, tyranów (m.in. Juliusza Słowackiego, Thomasa Jeffersona, Adolfa Hitlera, Andersa Breivika). Estetyka i klimat filmu przywodzą na myśl najlepsze przykłady kinematografii nazistowskiej (choćby filmy Leni Riefenstahl), w której heroiczna wizja natury miała wspomagać ideologię zachęcającą człowieka do panowania nad światem.
Bohater filmu Czerepoka zastanawia się nad przyszłością świata, poddając krytyce kierunek, w którym wszyscy zmierzamy, a jego logiczne z pozoru refleksje niepostrzeżenie przechodzą z racjonalności w irracjonalność, wręcz szaleństwo.
Artysta pracował nad projektem filmu w czasie, gdy doszło do masakry na wyspie Utøya, gdzie w lipcu 2011 roku prawicowy ekstremista Anders Breivik w przekonaniu, że działa dla dobra świata, zamordował 77 osób. Wydarzenie to wpłynęło na ostateczny kształt pracy Czerepoka. Kiedy okazało się, że Breivik w trakcie dokonywania zbrodni słuchał Lux Aeterna Clinta Mansella, znanego z filmu Requiem For a Dream (Requiem dla snu), Czerepok włączył do swego wideo fragmenty tej kompozycji.
Hubert Czerepok (ur. w 1973) w 1999 otrzymał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (w pracowniach prof. Izabelli Gustowskiej i prof. Jana Berdyszaka). W latach 1998-2001 ze Sławomirem Sobczakiem prowadził galerię ON w Poznaniu. Hubert Czerepok jest artystą sztuk wizualnych pracującym w wielu mediach; jest autorem m.in. prac wideo, instalacji, fotografii, rysunków, animacji, filmów found footage, a także realizacji w przestrzeni publicznej.
Wraz z Sebastianem Mendezem opracował strategiczną grę Survivors of the white cube symulację świata sztuki opartą na zasadach popularnej Monopoly (2003-2004) i był też członkiem death-metalowej grupy Children of Sodom (2005, ze Stevem Rushtonem). Twórczość Czerepoka jest wielowątkowa, w kręgu zainteresowań artysty pojawiają się m.in. takie tematy jak środowisko artystyczne i rządzące nim mechanizmy, krytyka instytucji sztuki, funkcjonowanie obrazów w kulturze wizualnej, relacje między fikcją a prawdą w wydarzeniach historycznych – a zwłaszcza formy mutacji, jakim te zależności podlegają – analiza rozmaitych teorii spiskowych, proroctw, skłonności ludzkiego umysłu do wiary w ingerencję sił nadprzyrodzonych w sprawy tego świata, a także szalonych marzeń o panowaniu nad światem.
Kurator: Ewa Gorządek
Hubert Czerepok, Lux Aeterna, 2011, wideo, 29 min., HD
Otwarcie wystawy: 14 stycznia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 27 stycznia 2013 roku
CSW Zamek Ujazdowski, Video Room
ul. Jazdów 2
Warszawa