Od 25 stycznia do 11 marca w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu potrwa wystawa Telemach Lecha Majewskiego. Zasadniczą częścią ekspozycji będzie odsłona cyklu filmowego Krew poety, w którym artysta w kilkudziesięciu symultanicznie wyświetlanych projekcjach video rozwija wizualną opowieść pełną symboli, wizji i ukrytych znaczeń.
Krew Poety, to cykl video składający się z trzydziestu trzech części tworzących jedną, wielowątkową opowieść.
Cykl miał swoją światową premierę na niezwykle prestiżowej wystawie retrospektywnej artysty Conjuring the Moving Image, zorganizowanej w 2006 roku przez MoMA w Nowym Jorku. Dwadzieścia projekcji tworzących Krew Poety w niezwykle interesujący sposób wpisano w monumentalną architekturę sali kolumnowej toruńskiego CSW, podkreślając jej hieratyczność i centralny plan. Poszczególne projekcje wchodzą w wielowątkowe relacje zarówno ze sobą nawzajem, jak również z umiejscowioną w przestrzeni rzeźbą, odgrywając przed oczami widza niepowtarzalny spektakl. Symultaniczna prezentacja różnych części cyklu umożliwia nieustanne odczytywanie całej pracy w nowy i niepowtarzalny sposób. Kolejny raz Lech Majewski udowadnia swoje mistrzostwo w uruchamianiu ludzkiej wyobraźni za pomocą obrazu.
Na wystawie znajdą się również projekcje Studiów z Breugela. W 2011 roku Lech Majewski zakończył 3-letnią pracę nad filmem Młyn i Krzyż, bazującym na arcydziele Petera Bruegela. Film ten, wedle słów samego autora, porównać można do oryginalnego cyfrowego gobelinu, utkanego z perspektywy, zjawisk atmosferycznych i postaci ludzkich, a jego realizacja wymagała zarówno cierpliwości i wyobraźni, jak i użycia nowej technologii CG i efektów 3D.
Lech Majewski, to twórca niezwykły – swoje wizje roztacza w obrazach, filmach, instalacjach, powieściach, teatrach i operach, prezentowanych przede wszystkim w USA, we Włoszech, w Polsce i we Francji. Studiował w ASP w Krakowie, ale ostatecznie ukończył łódzką szkołę filmową. Jest autorem takich projektów filmowych, jak m.in. Prisoner of Rio, Ewangelia według Harry’ego, Basquiat, Wojaczek, Angelus czy Ogród rozkoszy ziemskich.
Kurator: Mateusz Bieczyński
Współpraca: Agnieszka Mori
Wystawa Lecha Majewskiego Telemach
Od 25 stycznia do 11 marca 2013 roku
Otwarcie wystawy: 25 stycznia 2013 roku, piątek, godz. 19.00
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu