W listopadzie został rozstrzygnięty konkurs na projekt nowego gmachu Szkoły Filmowej w Gdyni. Koncepcja warszawskiej pracowni Mobius Architekci zajęła drugie miejsce.
Koncepcja konkursowa prezentuje budynek, który poprzez stworzenie własnego kontekstu urbanistycznego i unikalnej struktury zewnętrznej oraz w pełni funkcjonalnej przestrzeni wewnętrznej, połączonej bezpośrednio w swoich założeniach z przestrzenią placu, staje się faktycznym miejscem spotkania, animując oraz definiując zastaną przestrzeń na nowo.
Budynek Szkoły Filmowej wykorzystuje maksymalną możliwą powierzchnię oraz wysokość zabudowy w ramach wytycznych planu zagospodarowania przestrzennego. Budynek 5-kondygnacyjny, w tym jedna kondygnacja podziemna.
Celem estetycznym było stworzenie jednolitej formy architektonicznej o płynnych kształtach stanowiącej monolityczną formę rzeźby reagującej na zmieniające się warunki. Próbą nawiązania do idei kształtowania filmu – do płynnego przepływu obrazów i zawartych w nich treści. W efekcie powstał budynek o organicznym kształcie, lekkiej formie kliszy, w której wycięte zostały liczne obrazy zmieniające się i zanikające bez końca i początku.
Struktura budynku unosi się w miejscach wyłącznie istotnych dla całej koncepcji. Miejscach głównego wejścia do budynku będącego również swego rodzaju przejściem (łączącym przestrzeń placu oraz przestrzeń alei złożonych ze szpaleru istniejących starych drzew) oraz narożnego dodatkowego wejścia (dedykowanego dla użytkowników szkoły) wraz z wjazdem do parkingu podziemnego oraz części technicznej i zaplecza budynku. Takie rozwiązanie jest bardzo czytelne pod względem funkcjonalnym jednocześnie nadaje lekkości całej formie budynku.
Elewacja budynku Szkoły Filmowej stanowi jednorodną szarą płaszczyznę. Okładzina ściany budynku wykonana jest z wygiętych aluminiowych szarych płyt, które reagują na zmieniające się światło uwypuklając płynną formę budynku tworząc jednocześnie ciekawe światłocienie. W dzień elewacja reaguje i zmienia się za względu na działanie promieni słonecznych, w nocy poprzez wycięte kwadratowe otwory umiejscowione na elewacji w formie gradientu wydobywać będzie się światło z wnętrza budynku, tworząc pojedyncze małe obrazy unoszące się i zanikające w przestrzeni.
Miękkość rysów elewacji oraz gradientowe rozświetlenie poprzez perforacje elewacji w dzień i w nocy będzie elementem przyciągającym uwagę, jednocześnie użytkownicy wewnątrz budynku poprzez rysunek przeszkleń w elewacje będą czuli komfort przebywania w nim. Budynek wraz z placem w założeniu będzie reagował, zmieniał się, dostosowując się i współgrając zarówno z człowiekiem, jak i z naturą.
Gdyńska Szkoła Filmowa
Projekt konkursowy: Mobius Architekci, 2012 r.