Od 23 stycznia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę prezentującą XVII-wieczne epitafium Heleny von Gersdorff po konserwacji.
Pracę nad epitafium Heleny von Gersdorff konserwatorka Emma Pietraszko rozpoczęła w roku 2007. Jeszcze jako studentka – w ramach swojej pracy magisterskiej – konserwowała centralną część epitafium, czyli obraz przedstawiający zmarłą Helenę von Gersdorff. Wtedy m.in. zrekonstruowała wyłamany fragment deski oraz warstwę malarską w środkowej części portretu. Z powodów finansowych nie udało się odrestaurować obramienia epitafium. W 2012 r. dzięki stypendiom konserwacja została ukończona.
Epitafium Heleny Gersdorff, 1673 (z Pobiednej koło Lubania) to Kosztowny i wykwintny strój piętnastoletniej panny, rzadko spotykany w obrazach epitafijnych, służył nadaniu wyjątkowego splendoru osobie zmarłej i rodowi Gersdorffów, z którego pochodzili jej obydwoje rodzice. Odrestaurowany obraz pokazywany był po raz pierwszy na prezentowanej w 2009 roku wystawie Mali i wielcy mistrzowie. Obrazy śląskie XVI-XVIII w.
XVII-wieczne epitafium Heleny von Gersdorff po konserwacji
Wystawa Sztuka polska XVII-XIX w.
Wystawę można oglądać od 23 stycznia 2013 roku
Wystawę można oglądać do 10 marca 2013 roku
Muzeum Narodowe
Plac Powstańców Warszawy 5
Wrocław