Do 14 lutego w Galerii Politechniki Krakowskiej Kotłownia można oglądać wystawę po-warsztatową pt. Nowa przestrzeń. Po-mosty kulturowe.
Hasłem przewodnim tegorocznych warsztatów to Po-mosty kulturowe i wzorem poprzednich lat, terenem działań projektowych uczestników warsztatów były obszary znajdujące się w bezpośrednim styku do Bulwarów Wiślanych w Krakowie. Po raz pierwszy do wspólnej pracy zaproszeni zostali studenci z trzeciej krakowskiej uczelni: Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Warsztaty trwały cztery dni (od 18 do 22 listopada 2012 r.), brało w nich udział 56 studentów pozielonych na 9 mieszanych zespółów, które zmagały się z pomysłem własnej interpretacji hasła warsztatów w oparciu o wyniki badań socjologicznych przeprowadzonych przez studentów IS UJ. Wprowadzeniem do działań twórczych był wygłoszony na wstępie wykład zaproszonego gościa, prof. art. rzeźbiarza Stefana Dousy z Politechniki Krakowskiej oraz organizatorów warsztatów: Beaty Gibała-Kapeckiej (prof. ASP) i dr inż. arch. Tomasza Kapeckiego. Po pełnych emocji twórczych dniach pracy, zespoły projektowe przedstawiły swoje wizje. Pokazano rozwiązania przestrzenne przeznaczone dla konkretnego adresata lub adresatów (grupy społecznej) zamieszkującej lub przebywającej na terenie objętym wcześniejszymi badaniami socjologicznymi. Dodatkową trudnością do rozwiązania i przedstawienia, oprób formy, była funkcja proponowanych rozwiązań przestrzennych, która miała być pomostem kulturowym ułatwiającym kontakty społeczne, a także łączącym człowieka z kulturą, w szeroko rozumianym znaczeniu.
Zaprezentowano bardzo ciekawe i zróżnicowane projekty. Poczynając od małych form przestrzennych zlokalizowanych w okolicach Wawelu, służących do nawiązywania kontaktów interpersonalmych, przez szereg form mostów-niemostów łączących brzegi Wisły, jednak zawsze z dodatkową funkcją służącą mieszkańcom, jak np. informacja kulturalna czy turystyczna.
Częstym motywem były wspólne fora między jednym brzegiem a drugim, które w sposób wygodny i ciekawy formalnie miały kusić przechodzących do zatrzymania się, zachęcać do rozmów, nawiązywania nowych znajomości. Jeden z zespołów, działając totalnie w przestrzeni miejskiej, przedstawił pomysł podziemnych szlaków łączących najważniejsze turystyczne i kulturalne miejsca Krakowa. System szlaków w dzień nie jest widoczny, jednak w nocy rysowany światłem wskazującym kolejne wejścia do tuneli i przemieszczania się zarówno pod ziemią jak i wodą.
Nowa przestrzeń. Po-mosty kulturowe
15 stycznia – 14 lutego 2013 r.
Galeria Politechniki Krakowskiej Kotłownia
Kraków